Jihočeský kalendář akcí - kultura, koncerty, zábava, sport, ubytování

JIHOČESKÝKALENDÁŘAKCÍ

Zlatá Koruna

Zlatá Koruna

 

380 743 119

ou@zlatakoruna.cz

OBEC ZLATÁ KORUNA
Historie :

Cisterciácký klášter "Svatá trnová koruna"(Sancta spinea corona) založil roku 1263 Přemysl Otakar II. k posílení královské moci na Jihu Čech.Díky četným obdarováním a kolonizačnímu úsilí mnichů rozrostly se statky kláštera v průběhu 14.stol. do ohromných rozměrů a zasahovaly až za zlatou stezku na Volarsku. Klášter patřil k největším feudálním držitelům půdy a bohaté příjmy z desítek dvorů a vesnic dovolovaly mnichům okázalou výstavbu konventního chrámu i celého klášterního komplexu.Bohatství způsobilo, že se pro klášter začalo užívat názvu Zlatá Koruna.
V roce 1420 byl řádový dům dobyt husity a jeho statků se pod záminkou ochrany zmocnili Rožmberkové. Klášter tak ztratil hospodářskou základnu a jeho význam na dlouhou dobu značně poklesl.Rožmberkové s ním nakládali jako s vlastním majetkem a Petr Vok z Rožmberka jej spolu s Českokrumlovským panstvím prodal císaři Rudolfu II.
Na začátku 17. stol. klášter znovu ožil stavebním ruchem, ale naděje na zlepšení celkového stavu byla jen přechodná.Po bílé hoře se Zlatá Koruna dostala do majetku Eggenberků a od roku 1719 patřila Schwarzenberkům.Až v průběhu 18. stol. se postavení kláštera znovu upevnilo a za Bohumíra Bylanského došlo k radikálním stavebním úpravám celého konventu.Roku 1785 byl však zlatokorunský klášter jako neužitečný z rozkazu císaře Josefa zrušen.
Roku 1787 získali zrušený klášter znovu Schwarzenberkové a v objektu byla zřízena lesnická škola a později vojenské bělidlo.Od roku 1801 se v něm vyráběly bavlněné látky a sukna, pak zde byla zřízena slévárna a strojírna.Když v roce 1908 výroba zanikla přikročilo se k menším opravám, které trvaly s přestávkami až do začátku padesátých let.
Komunistická éra nepřála církevním památkám a klášter chátral až do konce sedmdesátých let 20.stol.V roce 1995 byl zlatokorunský klášter prohlášen národní kulturní památkou a v současnosti je ve správě národního památkového ústavu , pod jehož patronací probíhají aktuální rekonstrukční práce i nové interiérové instalace tak, aby byl důstojným způsobem ctěn odkaz cisterciáckých mnichů i stavitelů řádového domu ve Zlaté Koruně. Z vnější části kláštera se stala roku 1785 vesnice,roku 1848 pak samostatná obec.Od roku 2005 je historická část obce vyhlášena vesnickou památkovou zónou.(č.19304 od 1.1.2005)





Historický vývoj obce Zlatá Koruna :

Je určitě všeobecně známo, že historická část obce tvořila ještě koncem 18. století nedílnou součást klášterního areálu. Přesto si dovolím podniknout pro objasnění vztahu mezi dnešní vsí a klášterem malý výlet do dějin tohoto malebného místa v ohbí Vltavy, které skýtá romantické oddechové zákoutí i mnoho architektonických a historických skvostů.
Až do poloviny 13. století zde nebylo žádné osídlení. Teprve v roce 1263 tu král Přemysl Otakar II. založil klášter řádu cisterciáků, jejichž předpisům toto stanoviště plně vyhovovalo: bylo totiž v údolí blízko řeky, stranou hlavních cest, pod horou Kletí, z jejíchž svahů mniši svedli do kláštera potok a nazvali ho Jordánek. Na uvedené geografické charakteristice se v průběhu věků nic podstatného nezměnilo. Sevřený prostor obtékaný ze tří stran Vltavou dodnes určuje způsob výstavby. Ve středověku např. zapříčinil pootočení osy klášterního kostela téměř o 90ş k severu a po zrušení kláštera roku 1785 neumožnil větší nárůst nových staveb. Louky v těsném sousedství řeky bývaly při vyšším stavu vody zaplavovány a proto se zde nikdy nestavělo. Strmé svahy na pravé straně řeky nebyly vhodné k zástavbě, a tak zůstaly nedotčeny. Výjimkou je pouze bývalá hvězdárna z 2. poloviny 18. století a samota U Janečka. 
Bohatá královská nadace umožnila cisterciákům během 13. a 14. století vystavět celý klášterní okrsek, jehož vzhled je dodnes čitelný nejen v zachovaných budovách, ale i v půdorysné osnově místa. Vnitřní klauzuru, obývanou téměř výhradně mnichy, tvořil klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie s přilehlou křížovou chodbou, malý konvent, kaple Andělů Strážných, opatství a zahrady. V těsném sousedství pak po husitských válkách vznikl klášterní hospodářský dvůr. 
Jihovýchodně od konventních budov se rozkládalo předklášteří, kde bylo soustředěno hospodářské a řemeslné zázemí, právně i hospodářsky zcela závislé na klášteru. To se projevovalo například i tím, že domky nepatřily jejich obyvatelům, ale opatství. 
Při vstupu do předklášteří byla již ve 14. století postavena vedle hlavní brány (snesené na počátku 60. let 20. století) kaple sv. Markéty pro laiky, kteří měli do klášterního areálu jen velmi omezený přístup. Vedle kaple byl v době barokní hřbitov, zrušený spolu s kaplí a klášterem roku 1785. Nový hřbitov, založený roku 1787 nad kaplí, na sebe dosud upozorňuje mohutnou opěrnou zdí. 
U brány stávala vrátnice, kde měl střežit vstup do kláštera starší zkušený mnich, který také rozdával chudým almužny. Od brány vedla směrem do vnitřní klauzury komunikace, tvořící páteř sídla. Po jejích stranách se nacházely zahrady, chmelnice a jiné užitkové plochy, ke kterým v 18. století patřilo například bělidlo založené posledním opatem Bylanským. (Dnes je na stejném místě sokolovna, restaurace a hřiště.) Kromě zahrad zde bylo několik domků poddaných kláštera a hospodářských budov (například kovárna, špýchar, šenkovna, domek zahradníka, domek učitele Antonína Borového čp. 9, sladovna – ta byla koncem 18. stol. v tzv. hospicu čp. 5, mlýn, pila atd.). 
Jednotlivé části areálu byly odděleny ohradními zdmi, které však neměly primárně obranný charakter. Alespoň u některých částí zdí lze předpokládat středověký původ, což vyplývá z potřeby i řádové povinnosti ohradit místo, kde žili klauzurovaní řeholníci.
Obec se v rámci předklášteří začala rozvíjet až po ukončení řeholního života císařem Josefem II. roku 1785, kdy Jan Adolf ze Schwarzenberka koupil (roku 1787) celý klášterní areál. To se však netýkalo domků jednotlivých obyvatel, které jim stačil těsně před zrušením kláštera darovat opat Bylanský. Nový majitel pronajímal bývalé klášterní stavby různým továrníkům a dosud řídká zástavba předklášteří se začala zaplňovat domky dělníků těchto manufaktur a jinými objekty. 
Ani poněkud krkolomné osudy po josefinských reformách, které sem umožnily vpád necitlivého továrního provozu, nesmazaly starobylý ráz Zlaté Koruny. Výrazným architektonickým těžištěm obce jsou stále vnitřní budovy kláštera a dominantami bývalého předklášteří i nadále zůstává středověký kostel sv. Markéty, budova tzv. hospicu, špýchar a v partii svažující se k Vltavě je nepřehlédnutelnou stavbou mlýn. 
Odlehlost místa a stísněnost prostoru uchovaly původní urbanismus a mnoho památek kláštera, kde působí velmi rušivě každý novodobý zásah, který nectí charakter staré zástavby. Výjimečnost drobného sídla si obyvatelé obce většinou uvědomovali i v posledním půlstoletí, o čemž vypovídají i vcelku šetrné územní plány. Ve zdech Zlaté Koruny tak stále rezonuje doba rozkvětu za posledního opata Bylanského, kterou zachycuje veduta vystavená na prohlídkové trase místního kláštera a ještě názorněji unikátní model Zlaté Koruny v bývalé faře, který pro návštěvníky obce vytvořila rodina Mgr. Jindřicha Špinara. Mgr. Jarmila Hansová

/Poznámka - Mgr. Jarmila Hansová je pracovníkem Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích a ve svém volném čase se zabývá historií obce Zlatá Koruna.Po vzájemné dohodě připravila tento příspěvek,který stručně přibližuje historický vývoj dolní části Zlaté Koruny./







Legendy a vyprávění :

1)Český král Přemysl Otakar II. uvažoval roku 1259 o založení cisterciáckého kláštera Zlatá Koruna, k uskutečnění jeho záměru však došlo až v roce 1263. Za mateřský klášter vybral rakouský Heiligenkreuz, čímž chtěl posílit vzájemné vazby mezi českými a bývalými babenberskými zeměmi. Největší.Přemyslova církevní fundace se však hlavně měla stát oporou jeho moci proti rozpínavému rodu jihočeských Vítkovců, čemuž také odpovídalo skutečně královské obdarování kláštera rozsáhlými pozemky. Spolu s dalšími nadacemi (zejména od Bavora ze Strakonic) představovala Zlatá Koruna před husitskými válkami jedno z nejrozsáhlejších duchovních panství země. Její država zahrnovala 150 vesnic, z nichž více než 100 založili mniši, 20 dvorů a městečko Netolice. 

2)Zlatokorunský opat se dozvěděl, že pan Vilém z Rožmberka, kterému klášter zbudovaný na panství jeho rodu byl trnem v oku, namluvil císaři, že klášter Zlatá Koruna je téměř opuštěn, a proto bez užitku. Na cestě už byl císařský úředník, aby situaci prošetřil. Před jeho příjezdem opat svolal všechny mnichy z okolí, své poddané z okolních vesnic i čeleď a oblékl je do mnišských kuten. Posadil je k mohutným latinským knihám a nařídil, že nikdo z nich nesmí promluvit, aby neprozradil svou nevědomost. Císařský úředník tedy všude spatřil skupiny mnichů zahloubaných do četby latinských knih, ale nikoho z nich se neodvážil na nic zeptat, aby neprojevil svou vlastní neznalost. Zpráva, kterou podal císaři o životě v klášteře, byla zřejmě kladná, neboť klášter Zlatá Koruna zůstal ušetřen a snahy dobyvačného Rožmberka vyšly naprázdno. 

3)K jedné vzrostlé lípě na klášterním nádvoří se pojí pověst, která vysvětluje kápovitou podobu jejich některých listů tím, že to má být vzpomínka na mnichy, oběšené zde husity v 15. století. Kápovité listy však vznikají na lipách častěji a důvodem srostlých řapíků listu, který pak tvoří jakýsi kornoutek, je vlastně nemoc stromu, viróza. Zmiňované události neodpovídá ani stáří této lípy, která byla vysazena asi před 200 lety. 

4)Podle barokních klášterních kronikářů založil Přemysl Otakar II. Zlatou Korunu jako výraz díků Bohu, který mu umožnil roku 1260 zvítězit v bitvě u Kressenbrunnu nad silnějším vojskem uherského krále Bély IV. I když s touto verzí korespondují některé útržkovité zprávy z dobových i pozdějších pramenů, nebyl to hlavní důvod fundace. 

Původ názvu Zlatá Koruna :
Přemysl Otakar II. daroval klášteru, který založil, údajný trn z Kristovy koruny, jenž předtím získal od francouzského krále Ludvíka IX. Svatého. Na Přemyslovo přání byl klášter podle této relikvie nazván Svatá Trnová Koruna (Sancta Corona Spinea). Je doloženo, že na počátku 14. století došlo ke změně názvu na Zlatá Koruna, pravděpodobně v souvislosti s velkým bohatstvím kláštera. Tento lidový název se přenesl i na obec vzniklou v blízkosti kláštera, který sám však stále užíval svého původního jména. 

Současnost :

Obec Zlatá Koruna k 31.1.2007 má 714 obyvatel a zahrnuje tři katastrální území o celkové výměře 912 ha.Zlatá Koruna (205 ha),Plešovice (392 ha) a Rájov (315, ha).
Obec má svůj matriční úřad.Pověřený stavební a finanční úřad sídlí v Českém Krumlově.Obcí s rozšířenou působností je Český Krumlov.
Obec je jedním z nejnavštěvovanějších míst Jihočeského kraje.
V turistickém ruchu převažuje vodácká turistika dále pak cykloturistika , pěší turistika a návštěvníci památek a kulturních akcí v obci.



Příroda :

Zlatá Koruna a Plešovice jsou začleněny do Chráněné krajinné oblasti Blanský les na úpatí hory Kleť.Na vnímavé návštěvníky Zlaté Koruny dodnes působí její genius loci.Umocňuje jej i vcelku nedotčené a krásné krajinné prostředí protnuté údolím čistého toku řeky Vltavy,které obepíná obec ze tří stran.Kaňon Vltavy je v rámci NATURY 2000 zařazen do seznamu evropsky významných lokalit.(CZ0314124 Blanský les)

Hudební piknik s Unique Quartet - Festival Krumlov

Hudební piknik s Unique Quartet - Festival Krumlov Akce
16.07.2023 11:00


První festivalové nedělní dopoledne nabídne divákům hudební piknik v rozkvetlé Klášterní zahradě. Hudební ingredienci zajistí Unique Quartet složený z vynikajících českých sólistů a hráčů předních orchestrů. Zazní skladby jak klasického repertoáru Wolfganga Amadea Mozarta, Josefa Suka či Astora Piazzolly, tak populárn&iacu

Varhanní matiné - Festival Krumlov

Varhanní matiné - Festival Krumlov Akce
23.07.2023 11:00


Christophe Mantoux, hudba baroka a renesance Královský nástroj kostela Božího Těla a Panny Marie Bolestné rozezní letošní host a lektor mistrovských kurzů Mekka varhaníků Christophe Mantoux, učitel na francouzské Conservatoire régional de Paris. Zazní vrcholná díla skladatelů 17. století – Dietricha Buxtehuda a Jana Pieterszoona Sweelincka,

Pocta Brahmsovi - Festival Krumlov

Pocta Brahmsovi - Festival Krumlov Akce
30.07.2023 11:00


Smyčcové kvarteto a violoncellistka Meehae Ryo Na koncertu smyčcového kvarteta DCMF se propojí delikátní interpretace s inspirativním prostředím Muzea a galerie Egona Schieleho. 1. smyčcový kvartet c moll Johanesse Brahmse připomeneme 190. výročí narození tohoto velkého skladatele. V druhé polovině koncertu se ke kvartetu přidá renomovaná viol

Úplně celá česká historie / Otáčivé hlediště Český Krumlov

Úplně celá česká historie / Otáčivé hlediště Český Krumlov Akce
22.07.2023 - 30.07.2023 17:00
Otáčivé hlediště Český Krumlov

Janek Lesák & Natálie Preslová Rodinné představení Premiéra 18. 6. 2022   22. - 30. 7. 2023 a 30. 8. - 10. 9. 2023Kompletní průvodce dějinami našich předků v Čechách i v Moravě pro celou rodinu Tohle je příběh velkých dějin malého národa, který musel o svoji zemi bojovat tolikrát, že by to i větší národy dávno zabalily, a nechaly se radši trefit d

Úplně celá česká historie / Otáčivé hlediště Český Krumlov

Úplně celá česká historie / Otáčivé hlediště Český Krumlov Akce
30.08.2023 - 10.09.2023 17:00
Otáčivé hlediště Český Krumlov

Janek Lesák & Natálie Preslová Rodinné představení Premiéra 18. 6. 2022   22. - 30. 7. 2023 a 30. 8. - 10. 9. 2023Kompletní průvodce dějinami našich předků v Čechách i v Moravě pro celou rodinu Tohle je příběh velkých dějin malého národa, který musel o svoji zemi bojovat tolikrát, že by to i větší národy dávno zabalily, a nechaly se radši trefit d

David Kalhous a jeho hosté - Festival Krumlov

David Kalhous a jeho hosté - Festival Krumlov Akce
20.07.2023 19:30


Virtuózní skladby pro klavír, housle a klarinet Český klavírista David Kalhous získává stále větší uznání v Evropě a Spojených státech pro svou brilantní klavírní techniku a objevnou dramaturgii svých programů.  Tentokrát si přizval dva vynikající české muzikanty Xenii a Karla Dohnalovi, aby s

Il Boemo & Wranitzky - Festival Krumlov

Il Boemo & Wranitzky - Festival Krumlov Akce
21.07.2023 19:30


Čeští mistři 18. století, hudba a balet světového formátu Spojení operního a baletního díla přiblíží dva české skladatele, kteří se proslavili v Evropě v 18. století. Ačkoli dnes už nejsou jejich jména širší veřejnosti tolik známá, nepochybně patří mezi významné české mistry a tento koncert bude

Koncert duchovní varhanní hudby - Festival Krumlov

Koncert duchovní varhanní hudby - Festival Krumlov Akce
25.07.2023 19:30


J. Tůma, P. Svoboda a kurzy Mekka varhaníků Další z novinek 32. ročníku festivalu bude netradičně úterní koncert na neobvyklém místě – v klášteře Zlatá Koruna. Přední čeští varhaníci Jaroslav Tůma a Pavel Svoboda, kteří už na festivalu sólově vystupovali, tentokrát spojí síly se svými studenty. Na závěre

Josef Špaček a Miroslav Sekera - Festival Krumlov

Josef Špaček a Miroslav Sekera - Festival Krumlov Akce
26.07.2023 19:30


Nejkrásnější dueta 20. století pro housle a klavír Do Českého Krumlova zavítá ze světových pódií jeden z nejlepších českých houslistů mladé generace Josef Špaček. V doprovodu dalšího vynikajícího sólisty – klavíristy Miroslava Sekery, zazní program složený z klenotů hudby 20. stolet&ia

Smetanovo trio - Festival Krumlov

Smetanovo trio - Festival Krumlov Akce
27.07.2023 19:30


Hudba tří staletí pro klavírní trio Smetanovo trio patří od svého založení v roce 1934 k nejprestižnějším českým souborům současnosti. Ač se jeho složení od té doby několikrát proměnilo, vždy v něm působili přední čeští sólisté. Současní členové Smetanova tria: Jitka Čechová, Jan Talich a Jan Pálení

Alinde Quintet - Festival Krumlov

Alinde Quintet - Festival Krumlov Akce
02.08.2023 19:30


Dechové kvinteto nastupující generace Koncert špičkového mladistvého dechového tělesa Alinde Quintet proběhne v majestátní atmosféře krumlovské synagogy také nazývané Templ. Na výjimečném místě zazní hudba českého židovského autora Pavla Haase, který zahynul v koncentračním táboře Osvětim. Divertimentem 

NEvážná klasika - Festival Krumlov

NEvážná klasika - Festival Krumlov Akce
04.08.2023 19:30


Hravá a žertovná pozvánka do světa klasické hudby Hudba nabízí nepřeberné množství žánrů a stylů. Ovšem možná stejně tolik různých pojetí a možností v sobě ukrývá samotná klasická hudba, nepřesně až zavádivě nazývaná vážná. Tento název zastřešuje deset staletí, stovky skladatelů a tisí

MIMOřádné spojení - Festival Krumlov

MIMOřádné spojení - Festival Krumlov Akce
19.07.2023 20:00


Mucha Quartet a Vladimír Kulíšek Neobvyklé, až MIMOřádné spojení přinese středeční koncert v Kulturním centru Prádelna. Propojí vynikající slovenské hudebníky z Mucha Quartetu s Vladimírem Kulíškem, který beze slov oslnil diváky v Evropě, Asii i Americe a smyčcové kvarteto doplní v dru

Vadim Gluzman a mladí talenti - Festival Krumlov

Vadim Gluzman a mladí talenti - Festival Krumlov Akce
28.07.2023 20:00


Houslový virtuóz a vítězové soutěže Virtuosos V4+ Vítězové televizní talentové soutěže Virtuosos Visegrad 4+ vystoupí společně se svým mentorem – na „stradivárky“ hrajícím sólistou Vadimem Gluzmanem, který v Zámecké jízdárně oslaví své 50. narozeniny. Mladé umělce z pěti států doprovod

Viva España! - Festival Krumlov

Viva España! - Festival Krumlov Akce
22.07.2023 20:30


Kytarista Rafael Aguirre a španělští pěvci Temperamentní španělská hudba v sobě snoubí folklorní bohatství kultur, které po staletí brázdily Pyrenejský poloostrov. Autentickou atmosféru ohnivého jihu do Krumlova přinesou španělští sólisté: kytarista Rafael Aguirre se slavným koncertem Concierto de Aranjuez, sopranistka&nb

Bernstein Meets Gershwin - Festival Krumlov

Bernstein Meets Gershwin - Festival Krumlov Akce
29.07.2023 20:30


Sólisté z newyorské Broadwaye Ač narozeni v jiných staletích, jen deset let od sebe dělilo legendární americké skladatele, kteří odvážně propojovali žánry a klasickou hudbu okořenili prvky jazzu. Na jednom pódiu si tak připomeneme 135 let od narození George Gershwina a uplyne také 125 let od chvíle, kdy přišel na svět Leonard Bernstein. Protože oba sk

Bohemia Voice - Festival Krumlov

Bohemia Voice - Festival Krumlov Akce
03.08.2023 20:30


Vokální kvarteto a kytarista Lukáš Sommer České vokální kvarteto Bohemia voice vzdá hold české hudbě. Ve svíčkami osvětleném románském kostele sv. Mikuláše koncert zahájí majestátní Svatováclavský chorál, na který naváže pásmo českých písní, ať lidových, či upraven&y

Slavné operní sbory a Carmina Burana - Festival Krumlov

Slavné operní sbory a Carmina Burana - Festival Krumlov Akce
05.08.2023 20:30


Český filharmonický sbor Brno a zahraniční sólisté Hlavní hvězdou závěrečného koncertu bude Český filharmonický sbor Brno pod vedením sbormistra Petra Fialy. Skvělé pěvecké výkony sboristů a sólistů sopranistky Adriany Kučerové, tenoristy Anthonyho Gregoryho a barytonisty Stevena La Brie doprovodí zlínská Filha

Francouzská noc - Festival Krumlov

Francouzská noc - Festival Krumlov Akce
14.07.2023 21:00


Alexander Melnikov a noc imprese, romantiky a tance Slavnostním zahajovacím koncertem nazvaném Francouzská noc se festival po několika letech vrátí do poetické scenérie Letní jízdárny. Významný světový pianista  Alexander Melnikov provede Klavírní koncert č. 5 Camilla Saint-Saënse zvaný Egyptský. Touha po cestování

Operní gala - Festival Krumlov

Operní gala - Festival Krumlov Akce
15.07.2023 21:00


Zuzana Marková a Charles Castronovo Tradiční festivalový koncert Operní gala svým programem připomene hned několik výročí operního světa. V roce 2023 totiž uplyne 210 let od narození Giuseppa Verdiho a 170 let od premiéry jedné z jeho nejslavnějších oper La Traviata, která ovládne druhou polovinu koncertu. Večerem bude provázet vynikaj&

Egon Schiele - Autoportrét / Otáčivé hlediště Český Krumlov

Egon Schiele - Autoportrét / Otáčivé hlediště Český Krumlov Akce
05.08.2023 - 13.08.2023 21:00
Otáčivé hlediště Český Krumlov

J. Kodet, SKUTR - L. Trpišovský, M. Kukučka Taneční divadlo Premiéra 5. 8. 2023   5. - 13. 8. 2023 Inscenační tým pod vedením choreografa Jana Kodeta nachystal pro Otáčivé hlediště taneční divadlo, inspirované detaily z obrazů či kreseb Egona Schieleho – jako jsou dlouhé ruce, pronikavé oči, erotický výraz tváře, dynamické gesto postavy – ale i ze slov

Mesiáš / Otáčivé hlediště Český Krumlov

Mesiáš / Otáčivé hlediště Český Krumlov Akce
17.08.2023 - 27.08.2023 21:00
Otáčivé hlediště Český Krumlov

G. F. Händel Scénické zpracování slavného oratoria Premiéra 4. 8. 2022   Libreto Charles Jennens 17. 8. – 27. 8. 2023Letní noc, iluminovaná zámecká zahrada a sto padesát účinkujících v replikách barokních kostýmů. Velkolepé scénické zpracování nejslavnějšího oratoria všech dob Vás přenese doprostřed

Dracula / Otáčivé hlediště Český Krumlov

Dracula / Otáčivé hlediště Český Krumlov Akce
02.06.2023 - 18.06.2023 21:30
Otáčivé hlediště Český Krumlov

Bram Stoker Horor - činohra Premiéra 6. 6. 2018   2. - 18. 6. 2023 Nemrtvý démon hrabě Dracula opouští svůj hrad v Transylvánii, aby rozšířil své pole působnosti a našel ženu, jejíž portrét ho okouzlil. Nikdo netuší, jak nebezpečný je ten uhrančivý cizinec. Nikdo, až na doktora Van Helsinga... Činoherní inscenace autorského tandemu Martin Glaser a Ol

Muž dvojhvězdy / Otáčivé hlediště Český Krumlov

Muž dvojhvězdy / Otáčivé hlediště Český Krumlov Akce
27.06.2023 - 12.07.2023 21:30
Otáčivé hlediště Český Krumlov

Ivan Arsenjev & Petr Forman Příběh létajícího muže Premiéra 11. 6. 2021   27. 6. - 12. 7. 2023Neluč se nikdy se mnou, jako se vlna loučí s vlnouZářivý svět zuřivého snílka Alexandra Grina. Nekonečný svár svobodného ducha s okovy země, souboj lásky a fantazie s tíživou skutečností a zraňující nenávistí. Tajemný muž, zázračně krá

Ženy Jindřicha VIII. aneb Chudák král(em) / Otáčivé hlediště Český Krumlov

Ženy Jindřicha VIII. aneb Chudák král(em) / Otáčivé hlediště Český Krumlov Akce
19.07.2023 - 30.07.2023 21:30
Otáčivé hlediště Český Krumlov

M. Glaser / O. Šubrtová Komedie o dvojnících Premiéra 11. 6. 2004   19. - 30. 7. 2023 a 30. 8. - 10. 9. 2023  Česká komedie o záletném králi Jindřichovi, jeho šesti ženách, zrádném rádci a královu dvojníkovi, který způsobil neuvěřitelné věci. V hlavní dvojroli Petr Rychlý. Představení je opatřeno titulky v češtině, angličtině a němč

Ženy Jindřicha VIII. aneb Chudák král(em) / Otáčivé hlediště Český Krumlov

Ženy Jindřicha VIII. aneb Chudák král(em) / Otáčivé hlediště Český Krumlov Akce
30.08.2023 - 10.09.2023 21:30
Otáčivé hlediště Český Krumlov

M. Glaser / O. Šubrtová Komedie o dvojnících Premiéra 11. 6. 2004   19. - 30. 7. 2023 a 30. 8. - 10. 9. 2023  Česká komedie o záletném králi Jindřichovi, jeho šesti ženách, zrádném rádci a královu dvojníkovi, který způsobil neuvěřitelné věci. V hlavní dvojroli Petr Rychlý. Představení je opatřeno titulky v češtině, angličtině a němč

Festival Krumlov zveřejnil program 32. ročníku

Festival Krumlov zveřejnil program 32. ročníku

Festival Krumlov zveřejnil program 32. ročníku 18 koncertů, 11 koncertních míst, desítky zahraničních interpretů a stovky českých hudebníků, zpěváků a tanečníků propojí v hlavním programu 32. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov od 14. července do 5.  srpna 2023. Do jižních Čech zavítá klavírista Alexandr Melnikov, teno
14.12.2022 Zobrazit detail

Festival Krumlov začíná koncertem na jezírku a Nocí romantismu již tento víkend

Festival Krumlov začíná koncertem na jezírku a Nocí romantismu již tento víkend

  Festival Krumlov začíná koncertem na jezírku a Nocí romantismu již tento víkend Štafetu festivalů klasické hudby přebírá po Pražském jaru a Smetanově Litomyšli Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, který začíná v jihočeské perle UNESCO doslova za pár dní. Celkem 15 hlavních a přes 30 doprovodných koncertů a aktivit zapln&ia
13.07.2022 Zobrazit detail

31. ročník Festivalu Krumlov začíná už za měsíc

31. ročník Festivalu Krumlov začíná už za měsíc

31. ročník Festivalu Krumlov začíná už za měsíc Štafetu festivalů klasické hudby převzal po Pražském jaru národní festival Smetanova Litomyšl.  Na svou chvíli se už teď připravuje Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, který začíná přesně za měsíc. Na co se můžete v programu letošního 31. ročníku od 15. 7. do 6. 8. těšit?
26.06.2022 Zobrazit detail

Vodní hudba G. F. Händela na jezírku, Francouzská noc, houslový virtuóz Václav Hudeček, The Manhattan Transfer i barokní opera Farnace – Mezinárodní hudební festival Český Krumlov bude v roce 2022 hýřit pestrou dramaturgií ve výjimečných scenériích

Vodní hudba G. F. Händela na jezírku, Francouzská noc, houslový virtuóz Václav Hudeček, The Manhattan Transfer i barokní opera Farnace – Mezinárodní hudební festival Český Krumlov bude v roce 2022 hýřit pestrou dramaturgií ve výjimečných scenériích

Vodní hudba G. F. Händela na jezírku, Francouzská noc, houslový virtuóz Václav Hudeček, The Manhattan Transfer i barokní opera Farnace – Mezinárodní hudební festival Český Krumlov bude v roce 2022  hýřit pestrou dramaturgií ve výjimečných scenériích   31. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov konaj&iac
20.04.2022 Zobrazit detail

Vřelé publikum a inspirativní město, shodují se umělci. 29. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov uzavřel koncert České filharmonie

Vřelé publikum a inspirativní město, shodují se umělci. 29. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov uzavřel koncert České filharmonie

TISKOVÁ ZPRÁVA   Vřelé publikum a inspirativní město, shodují se umělci. 29. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov uzavřel koncert České filharmonie   Praha, 7. října 2020 – 29. ročník tradičního Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov je minulostí. Tři týdny plné hudby zakončil Ivo Kahánek Šostak
11.10.2020 Zobrazit detail

Pavel Černoch, Ivo Kahánek, Pavel Šporcl i Marek Ztracený – Mezinárodní hudební festival Český Krumlov přivítá ty nejlepší české současné interprety

Pavel Černoch, Ivo Kahánek, Pavel Šporcl i Marek Ztracený – Mezinárodní hudební festival Český Krumlov přivítá ty nejlepší české současné interprety

TISKOVÁ ZPRÁVA   Pavel Černoch, Ivo Kahánek, Pavel Šporcl i Marek Ztracený – Mezinárodní hudební festival Český Krumlov přivítá ty nejlepší české současné interprety   Praha, 29. června 2020 – Koncert celosvětově známého tenoristy Pavla Černocha nebo Český večer v podání zpěváků Marka Ztraceného, Ondřeje G. Brzobohat
27.06.2020 Zobrazit detail

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov má nový termín. Pořadatelé posouvají 29. ročník z důvodu pandemie koronaviru na září 2020

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov má nový termín. Pořadatelé posouvají 29. ročník z důvodu pandemie koronaviru na září 2020

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov má nový termín. Pořadatelé posouvají 29. ročník z důvodu pandemie koronaviru na září 2020  Tradiční mezinárodní hudební festival, který se koná každé léto již od roku 1992 v Českém Krumlově, bude kvůli mimořádným opatřením souvisejícím s pandemií koronaviru přesu
30.04.2020 Zobrazit detail

Tábořiště u obce Čeřín na Českokrumlovsku opět obsadí děti z jižních Čech. Jsou ještě volná místa, hlásí pořadatelé oblíbeného tábora

Tábořiště u obce Čeřín na Českokrumlovsku opět obsadí děti z jižních Čech. Jsou ještě volná místa, hlásí pořadatelé oblíbeného tábora

TZ (13. 5. 2019)   Tábořiště u obce Čeřín na Českokrumlovsku opět obsadí děti z jižních Čech. Jsou ještě volná místa, hlásí pořadatelé oblíbeného tábora   Překrásný a klidný kout jižních Čech. Skutečně ten pravý tábor uprostřed přírody, daleko od moderní civilizace… Těmito slovy popisují táborníci trad
14.05.2019 Zobrazit detail

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov od 19. července do 10. srpna nabídne 23 koncertů napříč žánry

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov od 19. července do 10. srpna nabídne 23 koncertů napříč žánry

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov od 19. července do 10. srpna nabídne 23 koncertů napříč žánry     Letošní 28. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov (MHF Český Krumlov) se uskuteční od 19. července do 10. srpna. Reprezentativní multižánrová přehlídka patří k nejvýraznějším událostem
29.04.2019 Zobrazit detail

Putovní výstava s názvem Ztracená paměť? Místa nacistické nucené práce v ČR dorazí v říjnu do Českého Krumlova

Putovní výstava s názvem Ztracená paměť? Místa nacistické nucené práce v ČR dorazí v říjnu do Českého Krumlova

  Centrum pro pomoc dětem a mládeži, o.p.s. www.cpdm.cz   cpdm@icmck.cz   TISKOVÁ ZPRÁVA (21. 9. 2018)       Putovní výstava s názvem Ztracená paměť? Místa nacistické nucené práce v ČR dorazí v říjnu do Českého Krumlova   Ve čtvrtek 4. října bude ve vestibulu Městského úřadu Český Krumlov zahájena putovní v&
25.09.2018 Zobrazit detail

Tradiční Médiakemp nedaleko Českého Krumlova nabídne mladým účastníkům novinářské, fotografické a animační workshopy

Tradiční Médiakemp nedaleko Českého Krumlova nabídne mladým účastníkům novinářské, fotografické a animační workshopy

  Centrum pro pomoc dětem a mládeži, o.p.s. www.cpdm.cz   cpdm@icmck.cz   TISKOVÁ ZPRÁVA (21. 9. 2018)       Tradiční Médiakemp nedaleko Českého Krumlova nabídne mladým účastníkům novinářské, fotografické a animační workshopy   Od 18. do 21. října se na turistické základně v Zátoni uskuteční tradiční Média
25.09.2018 Zobrazit detail

Jak vypadal třetí festivalový týden v Českém Krumlově

Jak vypadal třetí festivalový týden v Českém Krumlově

Jak vypadal třetí festivalový týden v Českém Krumlově  Francisextet a kytarový virtuóz Pavel Steidl   Francisextet uvedl minulé úterý v Maškarním sále krásný program sestavený ze skladeb autorů 20. století jako Igor Stravinskij, Manuel de Falla, Joseph Jongen, Jean Francaix nebo Francis Poulenc. „Pro naše obsazení, pro sextet, toho bohužel moc naps&aa
06.08.2018 Zobrazit detail

Druhý festivalový večer v Krumlově ozdobili Piotr Beczała a Sondra Radvanovsky

Druhý festivalový večer v Krumlově ozdobili Piotr Beczała a Sondra Radvanovsky

  Operní galakoncert Piotra Beczały a Sondry Radvanovsky se vydařil na jedničku. Přes den sice Krumlov trápilo deštivé počasí, které přimělo organizátory odehrát celý večer bez přestávky, což diváci v Pivovarské zahradě ocenili, ale nakonec vše dopadlo dobře. Koncert zazněl v plném rozsahu od prvního orchestrálního čísla, jímž bylo Pucciniho Capricci
24.07.2018 Zobrazit detail

27. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov 2018 (20. červenec – 11. srpen)

27. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov 2018 (20. červenec – 11. srpen)

27. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov 2018 (20. červenec – 11. srpen)  V Českém Krumlově se představí Piotr Beczała se Sondrou Radvanovsky, Javier Perianes, Jiří Bárta, Hradišťan, Čechomor s Lúčnicou, swingový večer ve stylu Las Vegas i muzikály legendárního Leonarda Bernsteina  Již po sedmadvacáté se v Českém Krumlově uskuteční
23.04.2018 Zobrazit detail

V Českém Krumlově probíhá výstava Pohled ženy

V Českém Krumlově probíhá výstava Pohled ženy

  V Českém Krumlově probíhá výstava Pohled ženy   V Egon Schieleho Art Centru začala koncem března letošní výstavní sezona s názvem Pohled ženy. Během roku se do galerie přidají další autorky, včetně Kateřiny Šedé, která se projektem UNES-CO zaměřila na vylidňování center měst.   Jde o souvislost s výročím založení Československ
17.04.2018 Zobrazit detail

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov 2018 odtajňuje program 27. ročníku.

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov 2018 odtajňuje program 27. ročníku.

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov 2018 odtajňuje program 27. ročníku.  Představí Piotra Beczału se Sondrou Radvanovsky, Javiera Perianese, Jiřího Bártu, muzikálové hvězdy z Broadwaye, unikátní barokní divadlo, swingový večer ve stylu Las Vegas, kapelu Čechomor i Lúčnicu  Již po sedmadvacáté se v Českém Krumlově uskuteční multižánrová
01.12.2017 Zobrazit detail

Ilustrace knih Pavla Kučery vystavuje SUPŠ sv. Anežky

Ilustrace knih Pavla Kučery vystavuje SUPŠ sv. Anežky

Ilustrace knih Pavla Kučery vystavuje SUPŠ sv. Anežky Pavel Kučera, zvaný Kúča, vystavuje své ilustrace z knih na SUPŠ sv. Anežky v Českém Krumlově. Kúča mimo jiné vystupuje i s undergroundovou rockovou kapelou Bratři Karamazovi. Jedno z hlavních témat jejich písní je vize smrti. Většinu textů pro kapelu připravil sám. Kapela bude vystupovat tuto sobotu, tedy 24. Března v Českých Budějov
21.03.2018 Zobrazit detail

Českokrumlovská Anežka zve na vernisáž výstavy Studentský design 2018

Českokrumlovská Anežka zve na vernisáž výstavy Studentský design 2018

  Českokrumlovská Anežka zve na vernisáž výstavy Studentský design 2018       V pondělí 26. března se ve Studijním centru Český Krumlov uskuteční od 17 hodin vernisáž výstavy Studentský design 2018. Organizátorem je Střední uměleckoprůmyslová škola svaté Anežky České v Českém Krumlově.       „Jedná se o výst
21.03.2018 Zobrazit detail

Začínající dětští animátoři představí své filmy v divadelní kavárně Ántré v Českém Krumlově

Začínající dětští animátoři představí své filmy v divadelní kavárně Ántré v Českém Krumlově

  V listopadu roku 2017 se v českokrumlovském Nízkoprahovém zařízení pro děti a mládež Bouda uskutečnil již osmý ročník Kurzu animovaného filmu. Slavnostní projekce filmových animovaných dětských děl, která jsou výsledkem zmíněné akce, se uskuteční v sobotu 27. ledna 2018 od 18 hodin v divadelní kavárně Ántré v Čes
21.01.2018 Zobrazit detail

Jak vypadal první festivalový víkend v Českém Krumlově

Jak vypadal první festivalový víkend v Českém Krumlově

  Festivalová ouvertura zahájila třítýdenní hudební přehlídku     Hit New York, New York obstaral na Letní jízdárně zámecké zahrady finále zahajovacího koncertu 27. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov. Představili se violoncellista Jiří Bárta, zpěváci z Broadwaye Christiane Nollová a Hugh Panaro, jihok
24.07.2018 Zobrazit detail

 

      Jihočeský kalendář akcí

      Generální partner

O nás

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace