SouthBohemiaEventsCalendar - your guide in South Bohemia for culture, events, travel and accommodation

Jih Noviny

JIHOČESKÝKALENDÁŘAKCÍ

Jak vypadal první festivalový víkend v Českém Krumlově

24.07.2018

 

Festivalová ouvertura zahájila třítýdenní hudební přehlídku

 

 

Hit New York, New York obstaral na Letní jízdárně zámecké zahrady finále zahajovacího koncertu 27. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov. Představili se violoncellista Jiří Bárta, zpěváci z Broadwaye Christiane Nollová a Hugh Panaro, jihokorejská sopranistka Sooyeon Kim, Schola Gregoriana Pragensis i zpěvák Jan Smigmator. V podání zmíněných umělců zazněly skladby Mozarta, Bacha, Saint-Saënse, Pucciniho i písně z muzikálu Fantom opery. Ohlas měla v podání Sooyeon Kim árie „Měsíčku na nebi hlubokém“ z Dvořákovy opery Rusalka. Na klarinet zahrál i nevidomý nadaný žák pražské ZUŠ Jaroslava Ježka Daniel Klement. Hrálo a zpívalo se i v dalších částech zahrady, atmosféru doplňovaly světla a projekce, které vytvářely kulisy pro operní a muzikálová čísla. Navozovaly například atmosféru Japonska při árii Čo-Čo-San, vytvářely divadelní kulisy při Fantomu opery nebo připomínaly americké velkoměsto při swingové části večera. Končit skladbou New York, New York napadlo Jana Smigmatora, který na festival jezdí již řadu let rád jako divák, vzpomíná třeba na dva koncerty fenomenálního trumpetisty Arturo Sandovala. „Na zkoušce jsem zazpíval první frázi, zpěvákům z Broadwaye předal mikrofon, a protože jsou to profesionálové, tak se hned přidali," řekl Smigmator, který na festivalu vystoupí 4. srpna na swingovém večeru s Dashou i Big bandem Felixe Slováčka.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Operní galakoncert Piotra Beczały a Sondry Radvanovsky se vydařil na jedničku

 

 

Přes den sice Krumlov trápilo deštivé počasí, které přimělo organizátory odehrát celý večer bez přestávky, což diváci v Pivovarské zahradě ocenili, ale nakonec vše dopadlo dobře. Koncert zazněl v plném rozsahu od prvního orchestrálního čísla, jímž bylo Pucciniho Capriccio sinfonico v soustředěném podání PKF – Prague Philharmonia a za řízení Leoše Svárovského, až po přídavek – Verdiho Brindisi. Po orchestrálním úvodu patřily první pěvecké tóny Tosce, z níž zazněla tři pěvecká čísla – Cavaradossiho árie „Recondita armonia“ a „E lucevan le stelle“, a árie Tosky „Vissi d’arte“, následovala Leonora z Verdiho Trubadúra, předehra z Nabucca a společný duet z Maškarního plesu, v němž  Beczała s Radvanovsky ukázali dokonalou partnerskou souhru. Pro oba pěvce znamenají letní open air koncerty příjemné zpestření jejich koncertních a divadelních povinností během sezóny. „Velkým rozdílem je to, že při koncertech pod širým nebem nemáme k dispozici akustiku, takže se plně svěřujeme do rukou těch, kteří ovládají všechna ta „tlačítka“, aby naše hlasy i zvuk orchestru nazvučili a sladili do ideální podoby. Taky mám rád, že při produkcích venku můžeme vidět do tváří publika, což v setmělém divadle nejde. Mohu totiž tak už během zpěvu árie jasněji vnímat, jak se to divákům líbí. Máme tak zesílenější zpětnou vazbu, nemusíme čekat až na potlesk, kterým nás diváci, když jsou spokojeni, odměňují,“ upozorňuje na výhody open air koncertů Beczała.

 

Radvanovsky předvedla také vysoce dramatickou árii „La mamma morta“, Beczała zase jeho oblíbenou květinovou árii Dona Josého z Carmen. Oba si moc pochvalovali, v jak milé atmosféře koncert probíhal. Publikum jejich výkony odměňovalo vřelým potleskem doprovázeným výkřiky bravo. Nejvíce pak při jejich interpretaci Rusalky a Prince. Radvanovsky árii „Měsíčku na nebi“ hluboce prožívala. Jak nám po koncertě řekla, byla i trochu nervózní, jak ji české publikum v jejím podání přijme. A hlavně její češtinu. Obavy sopranistky byly ale zbytečné. Její výkon nenadchl jen diváky, ale přímo dojal dirigenta Svárovského. „Měl jsem co dělat, abych tomu nepodlehl, musel jsem se potom hodně koncentrovat, abych mohl řídit orchestr dále v plném nasazení. Je to vzácnost slyšet Rusalku v tak excelentním podání,“ chválí sopranistčin výkon Svárovský. K češtině má Radvanovsky díky českému původu svého otce blízko. „Prarodiče, tatínek a jeho sestra mluvili u nás doma česky, mě ale k používání češtiny moc nevedli, takže jsem se ji nikdy nenaučila,“ lituje dnes trochu Radvanovsky. Rusalka patří k jejím oblíbeným rolím. Moc ráda by si ji zazpívala právě s Piotrem Beczałou. Jeho interpretaci Prince může české publikum znát z vystoupení v pražském Národním divadle, kde ho ztvárnil minulý rok. Árii „Vidino divná, přesladká“ dovedl na krumlovském koncertu k dokonalosti.

 

Beczała zraje jako víno, od lyrického oboru pomalu směřuje k oboru spinto. Před třemi týdny narychlo přijal roli Lohengrina na festivalu v Bayreuthu. Operu bude řídit dirigent Christian Thielemann, s nímž tenorista rád spolupracuje a právě Lohengrina s ním již dříve nastudoval pro Semperoper. V současné době si chce tenorista především rozšiřovat italský repertoár, o Trubadúra, Aidu a Sílu osudu. „Každou sezónu se do svého programu snažím zařadit něco ze slovanského repertoáru, ať už to byla Rusalka v Praze před rokem, nebo před třemi lety Prodaná nevěsta. Teď mě příští sezónu čeká polská opera Halka od Stanislawa Moniuszka v Divadle na Vídeňce, která se neuvádí tak často, takže se na to moc těším. Připravoval jsem na ta tento projekt skoro 6 let a myslím, že teď je ten správný čas,“ prozrazuje své plány Beczała. Premiéra Lohengrina v Bayreuthu ho teprve za pár dní čeká, takže jeho poslední dny byly kvůli této neplánované produkci velice nabité. Krumlovský koncert se Sondrou si však, jak nám řekl, nemohl nechat ujít. Závěr koncertu patřil lehčí múze. Radvanovsky se téměř roztančila při zpěvu populární písně „Chtěla bych tančit jen“ Lízy Doolittlové z muzikálu My Fair Lady, a před finále zazněly ještě melodie z operet Franze Lehára Země úsměvů a Veselá vdova v podání obou umělců. A kdy se oba pěvci na pódiu setkají znovu? V příští sezóně chystají spolu Pucciniho Tosku, a k tomu to bude Beczałovo úplně první ztvárnění role Cavaradossiho. Sondřiným velkým přáním je zazpívat si s Piotrem zmíněnou Rusalku. Hudební publicisté smekli na závěr krátkého setkání s protagonisty večera velkou poklonu také vynikajícímu výkonu orchestru PKF – Prague Philharmonia a dirigenta Leoše Svárovského, a úžasné souhře s oběma sólisty. Poslední duet sice začaly „doprovázet“ v Pivovarské zahradě kapky deště, to ale diváky nijak neodradilo a s nadšením si do poslední noty doposlechli vše, co si pro ně hvězdní umělci připravili.

 

 

 

 

 

 

 

Adam Václav Michna rozezněl unikátní varhany klášterního kostela 

 

Koncert varhaníka Jaroslava Tůmy probíhal v poklidné atmosféře nedělního dopoledne v kostele Božího těla a Panny Marie Bolestné. Zdejší varhany znám velmi dobře. Je to nástroj Nicolause Christeindela. Mám ho obzvlášť v lásce, protože je dochován opravdu v téměř originálním stavu a to je velká vzácnost. Doufám, že až někdy dojde na jeho rekonstrukci, pověřený varhanář neudělá žádnou chybu a renovace nástroji nijak neublíží. Byla by to věčná škoda,“ vychvaluje „královský nástroj“ v kostele bývalého minoritského kláštera Tůma. K programu svého koncertu varhaník dodal: „Pro dnešní koncert jsem zvolil především hudbu Adama Václava Michnu. Připadá mi, že do jižních Čech prostě patří. Michnovo jméno u nás zná snad každý. Kdo by taky neznal jeho vánoční píseň Chtíc, aby spal. On složil tak krásné melodie, že mi bylo vždycky líto, že nenapsal nic pro varhany. A tak jsem zkusil na jeho témata udělat v nové době muziku ve starém stylu. A navíc se to k typu zdejších varhan vyloženě hodí.“ Tůma je pravidelným hostem MHF Český Krumlov. A co by si na festivalu rád zahrál příště? „Příště bych možná mohl udělat nějaký experiment, že bych se vydal do vzdálenějších koutů Evropy. Na tento nástroj by určitě šlo zahrát něco ze španělské barokní literatury, hlavně 17. století. Ale věřím, že by se našly i různé zajímavé kontexty, kde bych mohl použít některé rejstříky zdejších varhan pro hudbu ryze soudobou,“ přemítá varhaník. Koncert doplnila díla Johanna Sebastiana Bacha a Georga Muffata a výkon Jaroslava Tůmy odměnilo krumlovské publikum vřelým potleskem.

 

 

 

MHF Český Krumlov představuje své nové patrony - Zlatu Adamovskou, Vlastimila Harapese a Petra Štěpánka

 

Moc nás těší, že nové role patronů MHF Český Krumlov přijali takové významné osobnosti českého kulturního života, jako paní Zlata Adamovská a pánové Vlastimil Harapes a Petr
Štěpánek. Všichni tři nám poskytli svá vyjádření, proč se role patronů MHF Český Krumlov ujali, a jakou roli nejen samotný krumlovský festival, ale i hudba jako taková v jejich životě sehrávají. 

 

Na Mezinárodním hudebním festivalu Český Krumlov zažívám vždy obdivné pocity

 

Hudba. Vždycky byla, je a bude neodmyslitelnou součástí mého života. Od dětství, kdy jsem si ráda zpívala s maminkou u mandlování prádla, po dospívání, kdy jsem navštěvovala hodiny klavíru, až po studia herectví na pražské konzervatoři, kde jsem do sebe vstřebávala maximum poznatků z hodin hudební nauky až po ty z dějin hudby. Často jsem měla pocit, že budova blízko Palachova náměstí je v neustálém pohybu jako stavby od Friedricha Hundertwassera. Bylo to hlavně kvůli hudbě, která se ozývala ze všech učeben a byla dennodenní součástí pobytu ve škole. Viděla jsem kolik úsilí a odříkání stojí za tím, aby noty ožily. Dodnes mám velký obdiv ke všem hudebním interpretům, zpěvákům či dirigentům, ale i skladatelům. Možná i proto ráda navštěvuji MHF v Českém Krumlově, kde zažívám tenhle obdivný pocit k výjimečným talentům a jsem opravdu šťastná, že mi festival umožňuje prožít výjimečné hudební zážitky, na výjimečném místě a zároveň je sdílet s výjimečnými osobnostmi, které spojuje láska k hudbě. V jednom citátu se říká, že „ Člověk se od vepře liší tím, že občas zdvihne oči ke hvězdám“. Díky MHF v Českém Krumlově se mi to pokaždé podaří. Zlata Adamovská

 

 

Každé léto se na Mezinárodní hudební festival Český Krumlov těším jako malý kluk

 

Doba, ve které žijeme, je úchvatná. Máme maximum informací z celého světa, kterými nás zásobují nejrůznější moderní technologie. Nemohou nám ale přinést osobní poznání, pochopení anebo emoce a zážitky, naše vítězství i prohry. Je fakt, že životní tempo se zrychluje. Každý neustále někam spěcháme a vlastní život často prožíváme ve stresu. O to důležitější, alespoň pro mne, je umění najít si čas na zastavení. Před lety jsem objevil místo, kde dokáži takzvaně „vypnout“ a nechávám se unášet, ale i inspirovat hudbou, bez které si svůj život neumím vůbec představit. Nejen ten profesní. Mezinárodní hudební festival v Českém Krumlově mi každoročně zprostředkuje velké hudební zážitky, setkání s vynikajícími interprety v úchvatném městě, které si díky našim předkům stále zachovává genius loci. Každé léto se na toto hudební zastavení těším jako malý kluk. Pro mne je to doslova terapie, kterou vřele doporučuji. Na pár dní zpomalit, věnovat se sami sobě a nechat se unášet vším co během festivalu můžete zažít. Hudbou především. Petr Štěpánek

 

 

 

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov má báječnou atmosféru

 

 

 

Velmi mne potěšilo pozvání MHF Český Krumlov stát se Patronem letošního ročníku. V minulosti jsem koncerty tohoto hudebního festivalu navštívil a vždy to splnilo mé očekávání, jak pro vynikající kvalitu interpretů, tak i celkovou báječnou atmosféru, kterou můžete zažít pouze v Českém Krumlově. Hudba mne pochopitelně provází celý můj profesní život. Můj hlavní cíl při ztvárnění tanečních rolí na jevišti bylo  zviditelnění hudby, tak chápu taneční umění. Stejně tak se rád stávám vděčným divákem i posluchačem různých hudebních žánrů a produkcí. Program letošního ročníku nabízí mnoho skvělých koncertů. Já se nyní už  velmi těším na všechny koncerty zahajovacího víkendu ve své nové roli  Patrona MHF Český Krumlov. Vlastimil Harapes

 

PRODEJ VSTUPENEK                                               

 

Exkluzivním prodejcem vstupenek na koncerty 27. ročníku MHF Český Krumlov je předprodejní síť Ticketstream. Vstupenky si můžete zakoupit online v rezervačním systému Ticketstream www.ticketstream.cz. Vstup do rezervačního systému je možný rovněž přes stránky festivalu www.festivalkrumlov, sekce Program a vstupenky. Dále je rovněž možné koupit vstupenky osobně na jakékoli pobočce společnosti Ticketstream, jejichž seznam je uveden na webových stránkách www.ticketstream.cz. V Českém Krumlově prodej vstupenek zajišťuje Infocentrum se sídlem na Náměstí Svornosti 2, 381 01 Český Krumlov (www.ckrumlov.cz/info). V případě dotazů můžete společnost Ticketstream kontaktovat telefonicky na čísle +420 224 263 049 nebo na info@ticketstream.cz.

 

SLEVOVÉ PROGRAMY

 

Držitelé průkazů ZTP – sleva 30 %, ZTP/P - sleva 30 % + doprovod zdarma, vždy po předložení příslušného dokladu. Děti do 6 let vstup zdarma (bez nároku na místo), děti od 6 do 15 let sleva 50 %. Jednotlivé slevy nelze sčítat. Jako každoročně festival ve spolupráci s Novinami města Český Krumlov vydá na vybrané koncerty i slevové kupony, které jsou určeny pro obyvatele Českého Krumlova.

 

KLUB PŘÁTEL MHF ČESKÝ KRUMLOV

 

Klub přátel MHF Český Krumlov je věrnostní program, který zahrnuje celou řadu výhod pro stálé příznivce festivalu, jako např. zvýhodněné vstupné na koncerty. Klubu přátel MHF Český Krumlov je navíc každý rok jako výraz poděkování za přízeň věnován jeden festivalový koncert. Na tento koncert získávají členové klubu dvě vstupenky zdarma či s výraznou slevou, podle typu karty. Pro 27. ročník to je koncert španělského klavíristy Javiera Perianese, který se uskuteční 3. srpna 2018 v Zámecké jízdárně. Informace o výhodách Klubu přátel MHF ČK naleznete na www.festivalkrumlov.cz v sekci O festivalu.

 

PARTNEŘI

 

Odkazy na všechny partnerské subjekty i s možností propojení na jejich internetové stránky naleznete na webových stránkách MHF Český Krumlov www.festivalkrumlov.cz v sekci Partneři. Mezinárodní hudební festival Český Krumlov děkuje všem svým partnerům za spolupráci a podporu s přesvědčením, že tato spolupráce je přínosem pro obě strany a nezastupitelnou službou veřejnosti.

 

ZÁŠTITY

 

MHF Český Krumlov se koná pod záštitou prezidenta republiky a dalších ústavních činitelů, hejtmanky Jihočeského kraje, starosty města Český Krumlov a velvyslanců zemí, jejichž umělci na letošním festivalu vystupují. Za podporu děkujeme Ministerstvu kultury ČR, Jihočeskému kraji a městu Český Krumlov, a zejména našim finančním partnerům, bez nichž bychom MHF ČK 2018 nemohli uskutečnit.

 

NOVINÁŘSKÝ SERVIS

 

Fotografie z jednotlivých koncertů MHF 2018 (autor fotek je Libor Sváček) najdete volně ke stažení ve velkém rozlišení i zmenšené velikosti zde http://festivalkrumlov.cz/novinari/_FOTOGRAFIE_MHF_CK_2018/2018_07_21_PKF_Piotr_Beczala_a_Sondra_Radovansky/

 

Fotografie umělců jsou k dispozici na www.festivalkrumlov.cz v sekci Press/Fotografie umělců pro novináře, kde stačí vyplnit JEN heslo: mhfck2018.

 

Žádosti o akreditace, poskytnutí informací a fotografií zasílejte prosím na e-mailovou adresu viktorova@auviex.cz. Prosíme o zaslání uveřejněných článků a odvysílaných reportáží kvůli archivaci.

 

Kontakt

 

Mgr. Kateřina Viktorová                                                                                    Mgr. Tomáš Hais 

 

tisková mluvčí                                                                                                    Marketing manager

 

Auviex, s.r.o., Perlitová 1820, 140 00 Praha 4                                             Auviex, s.r.o., Perlitová 1820, Praha 4

 

Tel. +420 606 088 985                                                                                     Tel. +420 603 229 679

 

e-mail: viktorova@auviex.cz                                                                           e-mail: hais@auviex.cz

 

 

      SouthBohemia Events Calendar

   

 General Partner

About us

 

This website uses cookies to provide services, personalize ads and analyze traffic. By using this website, you agree to this. More information