SouthBohemiaEventsCalendar - your guide in South Bohemia for culture, events, travel and accommodation

Jih Noviny

JIHOČESKÝKALENDÁŘAKCÍ

Končí čtyřletý projekt Platform shift+, Digitální výzvy v divadle pro mladé diváky

02.10.2018

Končí čtyřletý projekt Platform shift+  

 

Digitální výzvy v divadle pro mladé diváky

 

Po čtyřech letech končí unikátní projekt Platform shift+, do kterého se zapojilo Jihočeské divadlo jako jediné z České republiky, spolu s dalšími devíti evropskými divadly.

 

Umělecká síť Platform shift+ je určena k výzkumu nových možností tvorby divadla pro mladé publikum ve věku digitálních médií. Tento víceletý projekt mezinárodní spolupráce schválený Evropskou komisí v projektu CreativeEurope, byl podpořen grantem v plné výši 2 milionů Euro (42 % z celkové částky k realizaci monumentálního projektu).

 

Partneři projektu:

 

·         Pilot Theatre Company, York | Velká Británie | www.pilot-theatre.com

·         Teatro O Bando, Palmela | Portugalsko | www.obando.pt

·         Teatro Elsinor, Milán, Forli, Florencie | Itálie | www.elsinor.net  

·         Jihočeské divadlo, České Budějovice | Česká republika | www.jihoceskedivadlo.cz

·         Emergency Exit Arts, Londýn | Velká Británie | www.eea.org.uk

·         tjg. Theater Junge Generation, Drážďany | Německo | www.tjg-dresden.de

·         Teatret Vårt, Molde | Norsko | www.teatretvart.no

·         Színház Kolibri, Budapešť | Maďarsko | www.kolibriszinhaz.hu

·         VAT Teater, Tallinn | Estonsko | www.vatteater.ee

·         Theatre Massalia, Marseille | Francie | www.theatremassalia.com

 

Jedenáctým partnerem, jehož odborností je kulturní vzdělávání a monitorování kultury, je Univerzita Agder, Kristiansand | Norsko | www.uia.no.   

 

Partneři umělecké sítě Platform shift+ považovali za nutné zabývat se digitálními technologiemi, aby porozuměli cílovému publiku. Mladí lidé se v současné době přirozeně pohybují mezi reálným a virtuálním světem. Divadelní produkce pro ně určená by měla na tuto novou skutečnost reagovat, aby udržela
a rozšiřovala dnešní publikum a do budoucna získávala diváky nové.

 

Za Jihočeské divadlo bylo hlavním realizátorem tohoto úspěšného projektu Malé divadlo. Tento soubor se pod vedením uměleckého šéfa Petra Haška a kmenového režiséra Janka Lesáka ve své tvorbě soustředí na mladé publikum všech věkových kategorií. Svou uměleckou činností se snaží odrážet nejen témata různých věkových skupin, ale i současné celospolečenské problémy. Tým Malého divadla se zaměřuje na autorskou tvorbu s důrazem na hudební složku inscenací. Pro své inscenace vyhledávají i netradiční prostory
a spolupráci nejenom s ostatními soubory JD (čtyřsouborový autorský muzikál Kronikáři), ale i dalšími institucemi (např. pravidelná spolupráce s Dopravním podnikem města České Budějovice - projekt Autobuď, Utajené koncerty, GAME) studenty gymnázií a místními dobrovolníky (Humans of Budějovice, spolupráce se studentským festivalem Majáles apod.)

 

 

 

V rámci projektu Platform shift+ vznikl i Mezinárodní divadelní experiment s binaurálním zvukem, který se zaměřil na nejnovější technologie a jejich využití v divadle.

 

Specifičností binaurálního nahrávání je způsob simulace prostorového vnímání, podobný 3D efektu, tedy snímání zvuku napodobující lidské ucho.

 

Vznikla tři na sobě nezávislá mikropředstavení tří týmu*, které umožnily experimentovat s různými přístupy využití binaurálního zvuku v divadelním kontextu. Každá národnost zvolila také odlišný prostor (karavan, stan a uzavřená místnost bez oken) a odlišný žánr (horor, thriller a dokument). Každý příběh trval zhruba
10-15 minut a byl určen pro 1-4 diváky. Počet diváků byl dán nejen technickými možnostmi, ale také zajistil autentičtější prožitek diváka.

 

*Kreativní týmy experimentu s binaurálním zvukem:

 

Jihočeské divadlo / Česká republika / Veronika Poldauf Riedlbauchová, Jan Čtvrtník, Jan Píša

Teatret Vårt / Norsko / Cecilie Lundsholt, Elisabet Topp, Ingvar Kristensen

Színház Kolibri / Maďarsko / György Vidovszky, Gergely Blahó, Patricia Pajor

 

V Českých Budějovicích měli diváci možnost tento jedinečný projekt vidět a zažít 5. května 2018. Uplynulý víkend se experiment s binaurálním zvukem představil v Norském Mold, nyní putuje do Yorku ve Velké Británii a závěrem týdne jej uvidí diváci v Marseille ve Francii, kde se 5. - 8. října uskuteční závěrečné setkání celé umělecké sítě Platform shift+.

 

Autorský tým Janka Lesáka zde chystá Humans of Europe - obdobný projekt jako v roce 2016 v Českých Budějovicích Humans of Budějovice.

 

Umělecký šéf Malého divadla Petr Hašek k projektu a pohledu na něj dodává: “Můj vztah k digitalizaci se v rámci projektu výrazně proměnil. Prošel jsem si ve svém uvažování o digitalizaci v divadelní tvorbě “od tématu k nástroji”. Jelikož jsem o dané problematice nic moc nevěděl, tak pro mě byly moderní technologie spíše strašákem - hrozivým tématem, ale díky projektu Platform Shift+ jsem se s tématem více obeznámil a začal vnímat jeho praktické využití - ze “strašáka” se stal “nástroj k tvorbě”… a tak je to se všemi strašáky, o kterých nic nevíme. Naše divadlo nástroje digitalizace plně využívá ve své tvorbě a jistě i nadále využívat bude a ve svém tematickém uvažování se oprostilo od apokalyptických vizí.”

 

Poděkování patří všem partnerům a příznivcům Jihočeského divadla.

 

KONTAKTY

Jihočeské divadlo, Dr. Stejskala 424 / 19, 370 47 České Budějovice

www.jihoceskedivadlo.cz / info@jihoceskedivadlo.cz, lenka.ostra@jihoceskedivadlo.cz

Lenka Cimlová Ostrá – marketing Jihočeského divadla - tel.: 607 673 773 / 386 355 640

 

 

      SouthBohemia Events Calendar

   

 General Partner

About us

 

This website uses cookies to provide services, personalize ads and analyze traffic. By using this website, you agree to this. More information