Jak vypadal třetí festivalový týden v Českém Krumlově
Francisextet a kytarový virtuóz Pavel Steidl
Francisextet uvedl minulé úterý v Maškarním sále krásný program sestavený ze skladeb autorů 20. století jako Igor Stravinskij, Manuel de Falla, Joseph Jongen, Jean Francaix nebo Francis Poulenc. „Pro naše obsazení, pro sextet, toho bohužel moc napsáno nebylo, takže pro své koncerty volíme i skladby, které upravuji,“ řekl vedoucí souboru, klavírista a muzikolog Patrik Červák. „V úpravě tak zazněla třeba Stravinského Pulcinella a skladba Danse rituelle du feu Manuela de Fally. A proto, že repertoár pro náš ansámbl není příliš bohatý, snažíme se také stimulovat současné skladatele, aby něco napsali přímo pro nás,“ dodal mladý hudebník. Ve světové premiéře byla tak v Krumlově uvedena skladba Miloše Štědroně Pour rien, kterou autor souboru věnoval. Na programu zazněla rovněž souboru dedikovaná skladba autorky Sylvie Bodorové, která byla provedení své skladby Danza del diavolo ve zcela zaplněném Maškarním sále krumlovského zámku přítomna. Publikum bylo programem a mladými hudebníky nadšeno a odměnilo je ovacemi ve stoje.
První srpnový den vystoupil v Maškarním sále český kytarový virtuóz Pavel Steidl, který dle slov kritiků, nemá v Evropě obdoby. „MHF Český Krumlov vnímám jako festival vysoké úrovně a mít tu možnost zařadit se mezi ty všechny umělce, kteří na něm vystupují, je pro mě velká čest. V Maškarním sále vystupuji moc rád už proto, že je přesně tak velký, jak má pro kytaru být,“ vyjádřil se Pavel Steidl. Steidlova vynikající hra ukázala, jaké nesmírné výrazové a hráčské možnosti kytara skýtá. Zvláštností Steidlova projevu je, že svou hru v některých skladbách doprovází alikvótním zpěvem, čímž dodává skladbám extra dimenzi, barvu navíc. Na programu koncertu byla jak hudba starších autorů, tak současných, kterým patřilo finále koncertu. Výběru hudby Steidl přizpůsobil volbu nástroje. Pro první polovinu programu zvolil nástroj z roku 1926 od Francesca Simplicia. „Já při hraní vycházím z filozofie, že hráč a jeho nástroj by měli být jedno „tělo“. Tento nástroj má úžasnou sonoritu, je v něm ukryto spoustu barev, a
když víte, jak je z něj dostat, tak je to krása,“ popisuje vlastnosti a taje svého nástroje kytarista. „Tato kytara dokáže se mnou rezonovat. Pro mě je její zvuk až rétorický, dokáže vyprávět. Když zvuk projde kytarou, jakoby se rozlomil na spektrum orchestrálních nástrojů, a to na kytaře miluji,“ vyznává svůj obdiv nástroji Steidl. Pro druhou polovinu programu jej vyměnil za mladší, asi tři roky starou kytaru. Publikum v sále se Steidlem přímo dýchalo. Koncert měl krásnou komorní a niternou atmosféru. Jako přídavky zazněly Steidlovy vlastní skladby Eugenie a Lambada für Elise, inspirovaná tématem známé Beethovenovy skladby.
Hradišťan & Jiří Pavlica
Legendární folklórní seskupení Hradišťan & Jiří Pavlica si na čtvrtek 2. srpna do Pivovarské zahrady připravili originální program. „Nazval jsem ho Hudební dialogy a obsahoval tři okruhy témat, o kterých jsme zpívali. První byly písně milostné, moje vlastní, nebo třeba ze sbírky Leoše Janáčka. Druhý okruh tvořily písně o čase. To byla ohlédnutí a připomenutí různých významných událostí, které provázely naši historii. Dotkly jsme se tak až našich pradávných velkomoravských kořenů a odkazu Cyrila a Metoděje, dále jsme zavzpomínali na sběratele lidových písní Františka Sušila, z jehož sbírek čerpal například i Bohuslav Martinů. Poslední programový oddíl skladeb určoval dialog s diváky, kdy jsme jim zahráli písničky na přání. A jednou z posledních písniček večera, Ach synku, synku, kterou miloval náš první prezident Tomáš Garrigue Masaryk, jsme uctili letošní sté výročí založení našeho státu,“ shrnul program koncertu vedoucí souboru Jiří Pavlica, který kromě zpěvu a hry na housle provázel celý večer i slovem. „Publikum dnes bylo vnímavé a reagovalo skvěle. Hrálo se nám krásně. Festival v Českém Krumlově mám moc rád. Staví mosty mezi hudebními žánry, je otevřený i jiným druhům hudby, než je ta klasická, a to je moc dobře,“ dodal Pavlica.
Javier Perianes poprvé na MHF Český Krumlov
Vynikající španělský klavírista Javier Perianes, jehož koncert byl věnován Klubu přátel MHF Český Krumlov, vystoupil 3. srpna v Zámecké jízdárně. Za doprovodu Filharmonie Bohuslava Martinů a pod taktovkou svého krajana Manuela Hernándeze-Silvy zahrál známý Klavírní koncert a moll Edvarda H. Griega. MHF i město Český Krumlov Perianes navštívil poprvé a byl atmosférou festivalu nadšen. „V Českém Krumlově jsem dosud nikdy nebyl, slyšel jsem od Manuela, s nímž velmi často spolupracuji, jak krásné město
to je, ale že to tady bude úplně jako v pohádce, to jsem nečekal,“ neskrýval překvapení Perianes. „Hrál jsem s celou řadou významných dirigentů a Manuel k nim jistě patří. Jsou to velcí dirigenti-umělci, ale ne každý z nich dokáže správně doprovázet sólistu. Víte, doprovázení je úplně samostatná disciplína. Dirigent musí být velmi empatický, upozadit i své vlastní ego. Když řídí orchestr se sólovým instrumentalistou, neměl by tělesu dovolit sólistu přehlušovat. Naopak by měl mít cit pro to sólistovi umožnit na správných místech vyniknout. A musím říct, že Manuel tohle umí. Když s ním hraju, jsem si prostě jistý,“ ocenil Silvovy dirigentské schopnosti Perianes. „Jsme sice oba Španělé, ale to, že mluvíte s někým stejným jazykem, neznamená, že se vám s ním bude automaticky dobře spolupracovat. Není to v jazyce, ale v jisté chemii mezi vámi. Buď si rozumíte, nasloucháte, chápete se, anebo ne. A stejný jazyk vám v tom nepomůže. Podstatná je společná hudební řeč,“ řekl klavírista. Program koncertu uzavřela dvě vrcholná symfonická díla z pera Leoše Janáčka, Taras Bulba a Sinfonietta. „Jsem tady na festivalu v Krumlově již počtvrté,“ uvedl Hernández-Silva a pokračoval. „Toto vystoupení bylo pro mě ale velmi speciální a to díky programu. Nejen že jsem zde vystoupil s vynikajícím pianistou Javierem Perianesem, ale v druhé polovině koncertu jsem měl možnost dirigovat Janáčkova díla. Byla to pro mě velká odpovědnost hrát Janáčka před českým publikem, které jej dobře zná. Před setkáním s dramaturgem vašeho festivalu, Lubošem Herzou, jsem dirigoval z českých autorů jen Dvořáka. Až díky němu jsem se naučil milovat i další české autory – Bohuslava Martinů, Leoše Janáčka. Pro mě je Janáček spojením impresionistické hudby v expresionistickém výrazu. A to je na něm unikátní.“ Po koncertu následovalo pro členy Klubu přátel MHF ČK setkání s protagonisty večera ve foyeru Zámecké jízdárny. Diváky zajímalo, jak je právě Janáček přijímán v zemi obou umělců. „Ve Španělsku máme Janáčka moc rádi. Myslím, že je to i tím, že jeho skladby jsou plné výrazných rytmů a to je Španělům blízké. Těším se, že právě příští sezónu budu s orchestrem v Malaze, jehož jsem šéfrdirigentem, oběma Janáčkovými skladbami Sinfoniettou a Tarasem Bulbou zahajovat. A to budou hrát Janáčka poprvé po 25 letech,“ dodal Silva. A co Javier Perianes, má Janáčka ve svém repertoáru? „Dosud jsem od něj nic nehrál, ale představte si, že u nás ve Španělsku mám jednu fanynku, je to Češka a ta mi právě nedávno darovala vydání Janáčkových klavírních skladeb. Už jsem se na to díval a určitě se do toho moc rád, až mi to čas dovolí, pustím. Jsem na to moc zvědavý!“ To i my a třeba se na MHF Javier Perianes někdy v budoucnu znovu představí a třeba právě s Janáčkem.
Keep Swinging!
Zpěvák a hudební producent Jan Smigmator v sobotním letním večeru v Pivovarské zahradě v rytmu swingu oslnil diváky. Swingový večer ve stylu Las Vegas nabídl v programu Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov to nejlepší, co mohou diváci v daném žánru u nás slyšet. Vedle Jana Smigmatora se na pódiu objevili také Dasha a Tom Gaebel z Německa, doprovázel je RTV Big Band Felixe Slováčka. Zazněly melodie v tradičních i nových aranžmá autorů jako třeba George Gershwin, Richard Rodgers a
Lorenz Hart, Michel Legrand nebo Cole Porter.
Jan Smigmator cestu ke swingu dlouho hledat nemusel, swing si ho našel sám: „Troufám si říct, že téhle muziky se už nikdy nevzdám,“ je o své hudební cestě přesvědčen Jan Smigmator. Koncertní show „Keep Swinging!“ navazuje na předcházející úspěšný hudební projekt Sinatrology z roku 2015. „Myslím si, že i mladší české publikum dospívá do stadia, kdy začíná swing poslouchat a začíná na koncerty této hudby chodit. Důkazem toho byl pohled i do hlediště tady v Českém Krumlově. Bylo tady úžasné multigenerační publikum,“ radoval se po koncertu protagonista večera. „Mám radost, že přesto, že swing je muzika staršího data „narození“, se jí věnují mladí muzikanti, a že si pořád nachází i své nové posluchače,“ doplnila svého kolegu Dasha. Program koncertu instrumentálními virtuózními sóly doplnil Felix Slováček. Německý zpěvák Tom Gaebel již s Janem Smigmatorem spolupracoval na projektu Sinatrology. Velice si spolupráci s oběma českými zpěváky a skvělým Big Bandem Felixe Slováčka pochvaloval. V Českém Krumlově byl poprvé a byl krásou města i místa samotného koncertu, které vykouzlilo pro swingový večer krásnou letní atmosféru, ohromen.
Duchovní ztišení se souborem Schola Gregoriana Pragensis
Na nedělním dopoledním koncertu v klášterním kostele se představil pravidelný host MHF Český Krumlov, soubor Schola Gregoriana Pragensis. „Byli jsme velice mile potěšeni, že nás MHF hned po roce do Českého Krumlova pozval znovu. Zpívat v kostele Božího Těla a Panny Marie Bolestné je díky jeho krásné akustice vždy velká radost. Měli jsme zde možnost představit pestrý repertoár, který byl úzce spjatý s osobou panovníka Karla IV., a který se do tohoto prostoru hodí vlastně i časově,“ řekl vedoucí souboru David Eben. Pro dramaturga festivalu Lubomíra Herzu byl vyprodaný kostel potěšující zprávou o tom, že lidé i v dnešní době jisté duchovní ztišení, které jim koncert Scholy Gregoriany Pragensis přinesl, vítají.
Festivalové koncerty tohoto týdne
Tento týden vstoupí MHF Český Krumlov do své poslední třetiny. Tento festivalový týden zahájí v úterý 7. srpna český violoncellista Jiří Bárta, který v Maškarním sále zahraje dvě z Bachových suit pro sólové violoncello, č. 2 d moll a č. 4 Esdur. V druhé půli koncertu zazní Sonáta pro sólové violoncello op. 8 Zoltána Kodálye, která klade na interpreta maximální nároky. Íránský houslista Amin Ghafari se Sukovým komorním orchestrem pod vedením mladé české dirigentky Nikol Kraft představí o den později 8. srpna také v Maškarním sále Griegovu suitu op. 40 Z časů Holbergových, Koncert pro housle E dur J. S. Bacha, Rumunské tance Bély Bartóka a Dvořákovu Serenádu E dur op. 22 pro smyčcový orchestr. V podání hudebníků souboru Concilium musicum Wien znovu ožívají vzácné rukopisy z archivů. Soubor totiž uvádí díla zapomenutých skladatelů i méně známá díla slavných mistrů klasické hudby. Nejinak tomu bude při krumlovském koncertu 9. srpna. Ansámbl v Maškarním sále přednese Divertimento F dur W. A. Mozarta, a skladby dalších vídeňských mistrů, Johanna Georga Albrechtsbergera, Franze A. Hoffmeistera, Josepha Haydna a tance z „Hommage aux belles Viennoises“ Franze Schuberta.
Vzpomínce na významnou českou osobnost, houslistu, pedagoga, vzdělance a mecenáše, prof. Emila Friedmanna Kossutha, který se po roce 1945 usadil ve Venezuele a výrazně tam přispěl k rozvoji hudebního vzdělávání, bude věnován koncert 10. srpna v Zámecké jízdárně. Do svých rukou jej vezme venezuelský dirigent Manuel Hernández-Silva, který na festivalu vystoupil již minulý týden spolu se španělským klavíristou Javierem Perianesem, a který u Emila Friedmanna Kossutha studoval. Sólistkou večera bude německá houslistka Tanja Becker–Bender, která za doprovodu Filharmonie Hradec Králové zahraje Čajkovského Houslový koncert D dur, jenž je výzvou pro každého houslistu. Večer zakončí Brahmsova Čtvrtá symfonie. Závěr festivalu bude patřit 11. srpna Česko-slovenskému večeru a bude oslavou stých narozenin našeho státu. Večer bude zahájen na Náměstí Svornosti s Vojenskou hudbou Olomouc, a poté se za jejich hudby návštěvníci ulicemi Krumlova přesunou do Pivovarské zahrady, kde se na pódiu dále setkají slovenský taneční soubor Lúčnica a kapela Čechomor s hostující zpěvačkou Martinou Partlovou a Dechovou hudbou Vlado Kumpana.
Mistrovské pěvecké kurzy Vladimíra Chmela
Uplynulý týden probíhal při MHF 1. ročník Mistrovských pěveckých kurzů slovenského barytonisty Vladimíra Chmela. Chmelo je absolventem JAMU v Brně, laureátem mezinárodních pěveckých soutěží F. Tagliaviniho a A. Dvořáka, a držitelem ceny Thálie. Stal se vyhledávaným interpretem italského, francouzského a ruského operního repertoáru. Vystupuje v prestižních operních domech po celém světě, v newyorské Metropolitní opeře, milánské Scale nebo Teatro Colón v Buenos Aires. V posledních letech se věnuje také pedagogické činnosti. Výraznou měrou se tak podílí na uměleckém růstu mladé pěvecké generace, která nachází uplatnění na předních českých i mezinárodních scénách. „Vždycky jsem cítil potřebu předávat své zkušenosti jiným, takže má cesta k učení zpěvu byla přirozená a přišla záhy. Vlastně jsem začal učit hned od počátku své profesionální kariéry,“ svěřil nám pěvec a pedagog. „Krumlov je pýchou České republiky a MHF má skvělé renomé. Panuje tady krásná atmosféra. Máme zde pro kurzy k dispozici úžasné prostory
s inspirativní akustikou, která zpěvákům výrazně pomáhá. Víte, když je v místnosti suchá akustika, pro zpěváka to není radostné zpívání,“ dodává Chmelo. Účastníky kurzů byli jak studenti českých pěveckých škol, tak i amatéři, kteří rádi zpívají. „Mám velkou radost ze zpěváků, kteří se na mé kurzy přihlásili. Jsou to jak velké přísliby do budoucna, ale také již zkušení zpěváci, kterým šlo spíše o jakousi polemiku a vypilování stylu a interpretace určitého repertoáru.“ Vladimír Chmelo by byl rád, kdyby první ročník jeho kurzů založil při MHF tuto tradici a pěvecké kurzy se konaly pravidelně. Kurzy vyvrcholily v sobotu 4. 8. v Klášteře klarisek závěrečným koncert účastníků kurzů, mezi nimiž za klavírního doprovodu Roberta Pechance vystoupili i sólisté Národního divadla Praha – Ester Pavlů a Peter Berger. Zazněly árie z oper Don Giovanni, Carmen, Werther, Rusalka, Popelka, Evžen Oněgin nebo Prodaná nevěsta.
PRODEJ VSTUPENEK
Exkluzivním prodejcem vstupenek na koncerty 27. ročníku MHF Český Krumlov je předprodejní síť Ticketstream. Vstupenky si můžete zakoupit online v rezervačním systému Ticketstream www.ticketstream.cz. Vstup do rezervačního systému je možný rovněž přes stránky festivalu www.festivalkrumlov, sekce Program a vstupenky. Dále je rovněž možné koupit vstupenky osobně na jakékoli pobočce společnosti Ticketstream, jejichž seznam je uveden na webových stránkách www.ticketstream.cz. V Českém Krumlově prodej vstupenek zajišťuje Infocentrum se sídlem na Náměstí Svornosti 2, 381 01 Český Krumlov (www.ckrumlov.cz/info). V případě dotazů můžete společnost Ticketstream kontaktovat telefonicky na čísle +420 224 263 049 nebo na info@ticketstream.cz.
SLEVOVÉ PROGRAMY
Držitelé průkazů ZTP – sleva 30 %, ZTP/P - sleva 30 % + doprovod zdarma, vždy po předložení příslušného dokladu. Děti do 6 let vstup zdarma (bez nároku na místo), děti od 6 do 15 let sleva 50 %. Jednotlivé slevy nelze sčítat. Jako každoročně festival ve spolupráci s Novinami města Český Krumlov vydá na vybrané koncerty i slevové kupony, které jsou určeny pro obyvatele Českého Krumlova.
KLUB PŘÁTEL MHF ČESKÝ KRUMLOV
Klub přátel MHF Český Krumlov je věrnostní program, který zahrnuje celou řadu výhod pro stálé příznivce festivalu, jako např. zvýhodněné vstupné na koncerty. Klubu přátel MHF Český Krumlov je navíc každý rok jako výraz poděkování za přízeň věnován jeden festivalový koncert. Na tento koncert získávají členové klubu dvě vstupenky zdarma či s výraznou slevou, podle typu karty. Pro 27. ročník to je koncert španělského klavíristy Javiera Perianese, který se uskuteční 3. srpna 2018 v Zámecké jízdárně. Informace o výhodách Klubu přátel MHF ČK naleznete na www.festivalkrumlov.cz v sekci O festivalu.
PARTNEŘI
Odkazy na všechny partnerské subjekty i s možností propojení na jejich internetové stránky naleznete na webových stránkách MHF Český Krumlov www.festivalkrumlov.cz v sekci Partneři. Mezinárodní hudební festival Český Krumlov děkuje všem svým partnerům za spolupráci a podporu s přesvědčením, že tato spolupráce je přínosem pro obě strany a nezastupitelnou službou veřejnosti.
ZÁŠTITY
MHF Český Krumlov se koná pod záštitou prezidenta republiky a dalších ústavních činitelů, hejtmanky Jihočeského kraje, starosty města Český Krumlov a velvyslanců zemí, jejichž umělci na letošním festivalu vystupují. Za podporu děkujeme Ministerstvu kultury ČR, Jihočeskému kraji a městu Český Krumlov, a zejména našim finančním partnerům, bez nichž bychom MHF ČK 2018 nemohli uskutečnit.
NOVINÁŘSKÝ SERVIS
Fotografie z jednotlivých koncertů MHF 2018 (autor fotek je Libor Sváček) najdete volně ke stažení ve velkém rozlišení i zmenšené velikosti zde http://festivalkrumlov.cz/novinari/_FOTOGRAFIE_MHF_CK_2018_AUTOR%20%20Libor%20Sv%C3%A1%C4%8Dek/ Fotografie umělců jsou rovněž volně k dispozici na www.festivalkrumlov.cz v sekci Press/Fotografie umělců pro novináře. Žádosti o akreditace, poskytnutí informací a fotografií zasílejte prosím na e-mailovou adresu viktorova@auviex.cz. Prosíme o zaslání uveřejněných článků a odvysílaných reportáží kvůli archivaci.
Kontakt Mgr. Kateřina Viktorová Mgr. Tomáš Hais tisková mluvčí Marketing manager Auviex, s.r.o., Perlitová 1820, 140 00 Praha 4 Auviex, s.r.o., Perlitová 1820, Praha 4 Tel. +420 606 088 985 Tel. +420 603 229 679 e-mail: viktorova@auviex.cz e-mail: hais@auviex.cz
SouthBohemia Events Calendar |
General Partner |