Paleo mrkvový dort z Australie
Minule jsem měla možnost trochu přiblížit svůj životní příběh a cestu,jak jsem se osobně k Paleu dostala, a co mě vedlo k tomu, abych začala psát vlastní blog o zdravém jídle. V dnešním příspěvku bych chtěla, alespoň v rychlosti, vysvětlit, jak Paleo stravování funguje, a o co vlastně jde.
Ještě před pěti lety, než jsem se v tomto směru začala více vzdělávat, jsem si i já myslela, že Paleo je jednoduše další dieta. Způsob jak shodit přebytečná kila. A je sice pravda, že správně praktikované paleo stravování vede k upravení váhy, rozhodně to ale není jen další zázračná dieta. Bohužel spousta z nás by chtěla vše rychle a „zadarmo,“a tak Paleo sice získalo v poslední době velkou pozornost (společně s whole30, Low carb a Keto), ale bohužel i nelichotivou nálepku diety. Paleo však není jen dieta, a už vůbec ne nová. Jedná se o životní styl, který se zaměřuje především na stravu, ale i na další důležité aspekty života.
Paleo čerpá základní principy ze života našich předků lovců a sběračů a kombinuje je s moderním vědeckým výzkumem. Vědci si totiž uvědomili, že lidé v době kamenné netrpěli nemocemi jako je diabetes, obezita, rakovina, srdečními onemocněními, Parkinsonovou chorobou, Alzheimerem, depresí apod. Ano, lidé v pravěku sice měli mnohem vyšší úmrtnost než moderní společnost a průměrná délka života pračlověka byla tedy mnohem nižší, ale to bylo způsobeno především, tím, že lidé v pravěku neměli možnosti, které poskytuje dnešní moderní medicína. Umírali tedy především na různé infekce, zranění a kvůli komplikacím při porodu. Ne na nemoci, které zabíjejí většinu naší dnešní populace.
Vědci zjistili, že suroviny, které naši předci jedli jsou těmi ideálními, které naše tělo potřebuje a se kterými umí pracovat. Naše tělo ve většině případů totiž neumí správně využít např. obiloviny či mléčné výrobky, potraviny, na které je většina z nás zvyklá. Nechci tvrdit, že jsou všechny špatné a jedno pravidlo platí pro každého, protože každý máme individuální potřeby, ale myslím si, že o tom přesně Paleo je – o tom najít si vlastní cestu a zjistit, které potraviny mi dělají dobře a které ne. Rozhodně ale existují potraviny, které nedělají dobře vůbec nikomu, a to především rafinovaný cukr a vysoce průmyslově zpracované výrobky. A proto je lepší začít trochu přísněji a postupně a pomalu na svém vlastním těle testovat, co si mohu dovolit. Pro ty, kteří by chtěli zjistit, jak naše tělo reaguje na určité skupiny potravin trochu více, určitě doporučuji přečíst si knihu Jídlo na prvním místě od Melissy a Dalasse Hartwig, kde je velmi jednoduše, ale detailně popsáno jak fungují základní procesy v našem těle a jak mohou být ovlivněny naší stravou. Od stejných autorů pochází i program Whole30, který nemohu vynachválit a myslím si, že je skvělým začátkem pro ty, kteří by chtěli udělat něco pro své zdraví. Během 30 dnů se totiž řídíte jasně danými pravidly a žádné podvádění není povoleno. Whole30 víceméně kopíruje Paleo, ale ještě trochu přísněji. Ani v tomto případě se ale nejedná o dietu, po které člověk zázračně zhubne, ale o program, který nás má opět naučit vnímat potřeby vlastního těla. Vyloučením a následným postupným zařazením nejvíce problematických potravin z našeho jídelníčku se dozvíme, které potraviny dělají dobře přímo našemu vlastnímu tělu. Whole30 je z toho důvodu skvělým startovacím můstkem pro stravovací a životní styl, který vyhovuje našim vlastním potřebám.
Neznamená to tedy, že měsíc se vydržím stravovat podle nějakých pravidel, a pak se vesele vrátím ke koblihám a rohlíkům. Jak už jsem zmínila, Paleo určitě není jen další fádní dieta, ale udržitelný životní styl. A mohu potvrdit, že pokud se touto cestou jednou vydáte a nějakou chvíli na ní vydržíte, už se k oněm koblihám ani dobrovolně nebudete chtít vracet.
Jaké základní principy tedy Paleo uznává?
• Paleo čerpá základní principy z jídelníčku a života našich předků, kteří jedli plnohodnotné základní potraviny, více se hýbali a lépe spali. Nejedná se ale o přímou dietu našich předků, jak je občas Paleo prezentováno. V dnešní době pravděpodobně nikdo neběhá po lese s oštěpem v ruce, aby zajistil rodině večeři. Paleo je nutriční přístup, který klade důraz na naše predispozice.
• Paleo by se tedy mělo zaměřovat především na konzumaci celých plnohodnotných potravin, které nejsou vysoce průmyslově zpracované. Základními složkami našeho jídelníčku jsou především kvalitní maso, vejce a tuky, zelenina a ovoce. Potraviny, které nezpůsobují v těle záněty a umíme je jednodušše zpracovat. Často můžete ale narazit například i na dezerty a pochutiny, které jsou připravené z Paleo ingrediencí. Paleo tedy neznamená, že musím jíst jen maso a zeleninu, a přestat se z jídla radovat. Každý chce mít v životě nějaké potěšení a dopřát si to, co má rád. Člověk by měl ale použít selský rozum. Dezert, ať už je z jakýchkoliv surovin, je vždy dezert. Tedy něco výjimečného, co by nemělo tvořit náš každodenní příjem.
• Co by naopak mělo být obsaženo v každodenním jídelníčku? Kvalitní protein (maso, ryby, mořské plody a vejce), zelenina, ovoce a zdravé tuky, které jsou například olivový olej, ořechy a semínka, ale třeba také přepuštěné máslo nebo sádlo. Tuk je pořád pro většinu z nás obrovským strašákem. Naše tělo však tuk potřebuje, na rozdíl od obrovského množství cukru, který je všude kolem nás, a je největším zapříčiněním oněch nemocí moderní doby. Paleo ale není jen o tom, že se budu od rána do večera cpát masem a zapíjet ho olejem jak si spousta lidí pořád myslí. Zelenina, ať už čerstvá, tepelně upravená nebo fermentovaná v našem jídelníčku, je neméně důležitá a naopak tvoří většinu našeho talíře. Já se osobně snažím propašovat zeleninu i do jídel, kde by jí nikdo nečekal, například do ranní semínkové kaše, do zmrzliny, do pečených dezertů a podobně. Protože zeleniny jednoduše není nikdy dost a mimo to, že samozřejmě obsahuje obrovské množství prospěšných látek, vitamínů a minerálů i skvěle zasytí. Můžete se přesvědčit u dnešního receptu na Mrkvový dort, který kromě mrkve obsahuje ještě cuketu, která zaručí, že těsto z kokosové mouky nebude suché. Mými dalšími oblíbenými položkami do sladkých jídel jsou například dýně, která má přirozeně sladkou chuť a při vaření ji používám na doslazování nebo třeba květák, který je vařený téměř bez chuti a třeba ve zmrzlině nebo krému se úplně ztratí, ale zároveň jim dodá krásně krémovou konzistenci.
• A co bychom tedy na Paleu neměli? Jednou z největších položek jsou vysoce zpracované potraviny. Například brambory nejsou v Paleu vyloženě zakázané, ale brambůrky rozhodně nepatří do zdravého jídelníčku. Stejně tak jako salámy a šunky obsahující dusitanové soli a podobné složky, ačkoliv se jedná o maso, které tvoří důležitou část denního příjmu. Je tedy dobré číst složení na obalu výrobků nebo ještě lépe kupovat potraviny, které jednoduše žádné složení a obal nemají. Dál Paleo vylučuje mléčné výrobky, obiloviny a to i ty bezlepkové, luštěniny a rafinovaný cukr. Ve většině případů se totiž jedná o potraviny, které v našem těle způsobují autoimunitní záněty a v mnoha případech vedou k závažným onemocněním. Jak už jsem ale zmínila, tohle je velmi individuální a každý z nás reaguje jinak, proto jsou lidé, kteří například nemají problém s mléčnými výrobky nebo s luštěninami apod. Proto je ale dobré vyzkoušet tyto potraviny z jídelníčku vyřadit a po nějaké době znovu vyzkoušet a pozorovat jak naše tělo reaguje. Nejedná se ale vždy jen o zjevné reakce jako u alergií. Někdo může být například po lepku unavený a bez energie, po sladkém přecitlivělý apod. A v tom je Paleo krásné, že nás naučí opět vnímat vlastní potřeby.
• Paleo však není jen o jídle, ale i o redukci stresu, kvalitním spánku a pohybu. Tento životní styl je založený i na tom, že bychom měli spát minimálně 8 hodin denně, a to v dobře zatemněné místnosti a omezit stimulátory jako televizi, počítač a telefon těsně před spaním. Lidé, kteří se stravují dle Paleo doporučení se ve většině snaží i věnovat pohybové aktivitě. U té je to ale stejně jako s jídlem. Každý si musí najít to, co ho baví a co má rád. Pokud já osobně se budu nutit do syrové zeleniny a cvičení, které mě nebaví, tak u toho rozhodně dlouho nevydržím. Neznamená to tedy, že ten kdo se stravuje Paleo, musí dělat Crossfit. V Paleu jde jednoduše o to, si užívat život a starat se o své tělo tak, abychom si ho mohli užívat co nejdéle.
Doufám, že se mi alespoň částečně podařilo vám přiblížit Paleo, jako životní styl. A teď se pojďme vrhnout na slíbený recept na Mrkvový dort, který ačkoliv neobsahuje žádný cukr nebo klasickou mouku, nepostrádá sladkou chuť, a ocení ho i strávníci, co nejsou na Paleo dietě.
Ti z vás, kteří mají nějaké otázky nebo hledají inspiraci, tak na mém blogu thepeckishgirl.com a Instagramu The Peckish Girl sdílím recepty i různé poznatky ohledně zdravého stravování a velmi ráda pomůžu a poradím, kde můžu.
A kdyby někoho zaujalo Paleo natolik, že by se chtěl dozvědět víc, tak doporučuji začít u biochemika Robba Wolfa - robbwolf.com, který je jedním z největších odborníků v Paleo výživě a životním stylu.
Cestovatelská kuchařka
Paleo mrkvový dort
Zdravé mlsání
Ingredience dort:
o 4 mrkve
o 1 cuketa
o 2 malé zralé banány
o 1 hrnek nahrubo nasekaných vlašských ořechů
o 5 vajec
o 3/4 hrnku kokosové mouky
o 2 lžičky mleté skořice
o 1 lžička mletého kardamonu
o 1/2 lžičky mletého muškátového ořechu
o 1/2 lžičky mletého nového koření
Ingredience poleva:
o 1 hrnek kešu
o 1 plechovka kokosové smetany (coconut cream)
o Vanilkový lusk nebo kvalitní vanilková esence
o Popř. sladidlo dle chuti (med, javorový sirup)
o 1/2 hrnku nahrubo nasekaných vlašských ořechů
Postup:
1. Mrkev a banán oloupeme a nakrájíme na kusy společně s cuketou. Pokud nechcete, aby byly v dortu vidět zelené kousky, oloupejte i cuketu, poté už ji v těstě opravdu nikdo nepozná.
2. Mrkev, banán a cuketu dáme do sekáčku a nasekáme na malé kousky.
3. Poté v míse smícháme s vejci a kořením. Přidáme prosetou kokosovou mouku a vše důkladně promícháme.
4. Dortovou formu vyložíme pečícím papírem, přesuneme do ní těsto a zarovnáme špachtlí. Pečeme 1 hodinu na 160 °C.
5. Na polevu dortu je nutné se připravit alespoň pár hodin předem. Kešu se totiž namáčejí alespoň 4 hodiny (nebo nejlépe přes noc) ve sklenici s vodou a kokosový krém nejdříve dáme na několik hodin do lednice, aby se oddělila smetana a kokosové mléko.
6. Mezitím co se dort peče, můžeme začít s polevou. Kešu přecedíme a dáme do mixéru. Otevřeme plechovku s kokosovým krémem a oddělíme tuhou část od tekuté (smetanu od mléka). Tuhou část přidáme ke kešu, přidáme 5 polévkových lžic kokosového mléka, které jsme si dali stranou a trochu vanilky. Vše umixujeme do hladké směsi. Pokud je poleva příliš hustá nebo zrnitá, pomalu přidáváme po lžíci kokosového mléka, až dosáhneme ideální, jemně tekuté textury (v lednici poleva trochu ztuhne).
7. Poté, co dort vychladne, ho vyndáme z formy a dozdobíme polevou a "karamelizovanými" vlašskými ořechy (opečené nasekané ořechy na lžíci ghí).
|