Jihočeský kalendář akcí - kultura, koncerty, zábava, sport, ubytování

Jih Noviny

JIHOČESKÝKALENDÁŘAKCÍ

Mattoni 1/2Maraton České Budějovice ovládl britský reprezentant Traynor. Čeští běžci ozdobili závod rekordními časy

04.06.2018

Mattoni 1/2Maraton České Budějovice má poprvé v historii evropského vítěze. Díky iniciativě EuroHeroes určené na podporu rozvoje atletiky na starém kontinentu se z triumfu těší britský reprezentant Luke Traynor, mezi ženami pak triumfovala reprezentantka Moldavska Lilia Fisikovici. Českobudějovický závod se vydařil českým reprezentantům – Vít Pavlišta i Kristýna Dvořáková zaběhli nové tuzemské rekordy závodu.

Na start závodu ohodnoceného zlatou známkou IAAF se letos postavili elitní vytrvalci z celé Evropy, závodem v jihočeské metropoli tak pokračovala iniciativa RunCzech ve spolupráci s Evropskou atletickou asociací nazvaná EuroHeroes. Na čele závodu se od prvních kilometrů pevně usadili největší favorité, tedy britský běžec Luke Traynor a ukrajinský reprezentant Roman Romanenko, vítěz nedávného Mattoni 1/2Maratonu Karlovy Vary. Svým soupeřům odskočili velmi brzy, většinu závodu běželi pospolu a o vítězi rozhodl až úplný závěr závodu, kde měl víc sil britský běžec.

„Běželi jsme od začátku spolu, Roman se mě držel prakticky celý závod, ale já cítil, že mám ještě rezervy a můžu na konci trochu zrychlit. Jsem teď sice trochu unavený, ale závod jsem si moc užil, byla tu fantastická atmosféra, podél trati hodně fanoušků a spokojený jsem i s výsledným časem. Osobní rekord mám sice asi o dvě minuty lepší, ale na zdejší ne úplně lehké trati je to dobrý čas,“ okomentoval Traynor svůj vítězný výkon v hodnotě 1:03:42. Roman Romanenko do cíle doběhl v čase 1:04:05 a jako třetí finišoval rakouský reprezentant Valentin Pfeil (1:05:08).

Souboj českých mužů už od prvních stovek metrů dával tušit, že se v Českých Budějovicích schyluje k lehkému překvapení, když se favorizovaný Jiří Homoláč od startu díval na záda Víta Pavlišty. Na pátém kilometru činila mezera mezi českými reprezentanty zhruba dvacet metrů, postupně se zvětšovala a liberecký závodník nakonec zvítězil o více než dvě minuty, navíc v novém českém rekordu závodu. „Musím se přiznat, že jsem to moc nečekal, Jirku jsem neporazil vážně strašně dlouho a jsem rád, že to dneska vyšlo. Bylo to těžké, i když bylo asi nejlépe za celý týden, pořád bylo velké vedro. Diváci ale fandili fantasticky a hodně nahlas, to mi vždycky vrátilo trochu energie,“ řekl v cíli Pavlišta, jehož nový budějovický rekordní čas má nyní hodnotu 1:06:43. Jiří Homoláč si připsal cílový čas 1:08:48 a třetí Petr Pechek 1:09:50.

Českobudějovickou atmosféru si v cíli velmi chválila také celková vítězka, která na jih Čech přijela z Moldavska. Lilia Fisikovici navíc svému vítězství v cíli nemohla uvěřit. „Jsem trochu v šoku, ale strašně nadšená. Moc se mi líbilo město, skvělí diváci a navíc se mi běželo vážně skvěle. Na sedmnáctém kilometru jsem cítila, že můžu trochu přidat, odskočila jsem svým soupeřkám a vydržela to až do cíle,“ radovala se vítězka. Triumf jí zajistil čas 1:13:20, na druhém místě doběhla Olha Kotovska z Ukrajiny (1:14:14), třetí Rosaria Console z Itálie (1:14:38).

Nečekaný byl českobudějovický triumf také pro první Češku, tou se po představení ve stylu start-cíl stala Kristýna Dvořáková. „Ani jsem nevěděla, že jsem první Češka, ale jsem samozřejmě spokojená jak s vítězstvím, tak s novým osobním rekordem. Před závodem jsem si myslela, že to bude hrůza, ale celou dobu se mi běželo vážně skvěle, všechno se sešlo přesně tak, jak mělo,“ pochvalovala si Dvořáková. Ta navíc doběhla celkově pátá a nový český rekord závodu mezi ženami má nyní hodnotu 1:16:44. Na druhém místě mezi Češkami a celkově osmém doběhla Marcela Joglová (1:19:11), třetí Češkou byla Ivana Sekyrová (1:20:58). Favorizovaná Anežka Drahotová závod nedokončila.

Klání čtyřčlenných štafet ovládli florbalisté FBC Štíři České Budějovice, dvoučlennému 2Runu kraloval Team adidas Running Prague 1. Králem a královnou Jihočeského regionu se stali Jiří Csirik and Nela Küffnerová, která vyhrála rovněž Běh o pohár rektora Jihočeské univerzity. Stejnou kategorii mezi muži ovládl Lukáš Rokos.

Mattoni 1/2Maraton České Budějovice běželo 3 252 závodníků. Doprovodného dm rodinného běhu se pak zúčastnilo 2 913 účastníků.