Jihočeský kalendář akcí - kultura, koncerty, zábava, sport, ubytování

Jih Noviny

JIHOČESKÝKALENDÁŘAKCÍ

Čerti Nové Hrady, České Velenice, Třeboň a České Budějovice

11.12.2017

 

Čertovský rej patří k dlouholeté tradici. Zábava pro děti i dospělé se dočkala několika mutací, ale základ je vždy stejný. Otevřít brány pekelné a potrestat hříšníky, neboť nikdo by si neměl myslet, že zlo zůstane nepotrestáno.

 

 

 

V Nových Hradech se letos poprvé ukázal čertovský kašpar a také kovář. Zde je specialita, že si každý vyrábí masku sám dle receptu, který je tajný a za hranice města se nedostává. Hrady mají velkou tradici v čertovském reji a je to vidět i na důkladné přípravě celé akce. Masky jsou kolikrát děsivé, že vystraší i dospělého. Nicméně akce je zaměřena hlavně na děti a ty si přijdou na své při hrách, které s nimi čerti hrají, pokud jsou dost odvážné a nebojí se.

 

České Velenice mají produkci trochu chudší, nicméně dostačující. Čerti se scházejí na sídlišti na Sadech. A tam se také celý čertovský rej odehrává za plápolání ohňů.

V Třeboni čerti začali u kostela, kde měl Mikuláš proslov, pak se průvod přesunul na náměstí, které bylo zcela zaplněno. Masky se pak přesunuly kousek za centrum, kde andělé rozdávali dětem nadílku.
Třeboň se k čertům ještě vrátila v sobotu při produkci pro děti.

V Českých Budějovicích je akce pojata spíše jako přílet anděla, který se spustí z Černé věže, čertů je tu pomálu a zde je akce asi nejvíce zaměřená na děti, když ukazuje tu milejší tvář svátku.

 

Pokud nemáte masek ještě dost, tak v sobotu 16.1.2 bude ještě možné v kaplici vidět průvod Krampusů.

 

 

      Jihočeský kalendář akcí

      Generální partner

O nás