Zámeckou zahradu v Českém Krumlově a budovu bývalé pošty v Českých Budějovicích spojuje jedinečný divadelní festival
Nový divadelní site-specific festival Jižní Svéráz slibuje tajemnou atmosféru neobvyklých míst, kromě toho ale můžete zažít velmi nečekaná setkání! Rádi byste vstoupili za zrcadlo světa expresionistického malíře Egona Schieleho? Chtěli byste nahlédnout pod ruce píšícího génia Franze Kafky? Během Jižního Svérázu je můžete oba potkat!
Na Otáčivém hledišti v Českém Krumlově předvede baletní soubor Jihočeského divadla nadžánrové představení Egon Schiele – Autoportrét, u kterého se tají dech. Pod strhující inscenací, která byla uvedena ve světové premiéře 5. srpna 2023 před Otáčivým hledištěm, je podepsáno režisérské duo SKUTR (Martin Kukučka, Lukáš Trpišovský) a choreograf Jan Kodet. Ústředním tématem tanečně výtvarné inscenace je tvorba a život expresionistického génia Egona Schieleho. „Rozhodně musím začít výjimečnou choreografií Jana Kodeta a souborem všech tanečníků, kterým moderní tanec padne jako ulitý. Atmosférou místa, kde Schiele nalezl svůj výtvarný jazyk. Ta inscenace má svou magickou atmosféru, která vtahuje. I díky mimořádným kostýmům, scénografii a hudbě,“ komentuje za režisérské duo Lukáš Trpišovský. Zvučná jména zaznívají v celém inscenačním týmu: hudba Petr Kaláb, scénografie Martin Chocholoušek, světelný design Karel Šimek, kostýmy Simona Rybáková.
Taneční inscenace inspirovaná detaily z kreseb, obrazů, básní, dopisů i života kontroverzního rakouského malíře Egona Schieleho, slibuje návrat jeho ducha zpět do Českého Krumlova. Odtud pocházela jeho matka a on sám zde strávil část života. Po loňském úspěchu, kdy scénicky zpracované oratorium Mesiáš natočila Česká televize v režii Ondřeje Havelky, se stejnému zájmu těší i právě Egon Schiele – Autoportrét. V režii Michala Cabana proběhne natáčení koncem července, kdy tak jako u Mesiáše, projekt zaujal německého koproducenta Unitel, který plánuje distribuci pořízeného záznamu v zahraničí.
Téměř současně jako zmíněná taneční inscenace se v budově bývalé pošty v Nádražní ulici v Českých Budějovicích odehraje nový site-specific projekt Divadla Continuo s názvem ZATÍM, DO TÉ DOBY, NAVŽDY. Jde o unikátní projekt Divadla Continuo, kterému scénář napsal částečně prostor, ve kterém se odehrává. Projekt, který promění budovu bývalé pošty v Českých Budějovicích na prvních deset srpnových dní na divadlo, do kterého tvůrci pozvou diváky, aby ve zcela netradičním divadelním formátu zažili večer plný překvapení, nečekaných setkání, výtvarné a divadelní poezie. Budovou léta procházely osudy stovek a tisíců lidí, které jsou zapsané do slov, vět a dopisů. V rámci projektu se divák stane přímým svědkem kroniky každodennosti inspirované fragmenty korespondence lidí úplně neznámých, ale i významných osobností jako Franz Kafka nebo Václav Havel.
Pro diváky, kteří si nechtějí nechat ujít ani jedno z těchto výjimečných divadelních setkání jsme připravili speciální akci. Při zakoupení vstupenky na „Divadlo Continuo: Zatím, do té doby, navždy" dostanete na email unikátní kód s 50% slevou na Otáčivé hlediště na inscenaci Egon Schiele - Autoportrét. Akce probíhá na pokladně Jihočeského divadla i při zakoupení online a vztahuje se i na diváky, kteří vstupenku na Divadlo Continuo již zakoupili.
Více na www.jiznisveraz.cz
|