Jihočeský kalendář akcí - kultura, koncerty, zábava, sport, ubytování

Jih Noviny

JIHOČESKÝKALENDÁŘAKCÍ

TISKOVÁ ZPRÁVA: Mezinárodní hudební festival Dobršská brána 2020

18.07.2020

TISKOVÁ ZPRÁVA  03_2020

Mezinárodní hudební festival Dobršská brána 2020

14. a 15. srpna 2020, Dobrš                                                                              

Do letošního ročníku festivalu zbývá necelý měsíc. Ve festivalovém  programu se objevují nová jména, foukací harmonika zazní v doprovodu zpěvu díky francouzskému uskupení Charles Pasi Quintet, řady hráčů na akordeon rozšíří evropská špička ve hře na tento nástroj Vojtech Szabó.

Bohužel v současné situaci, kdy vývoj pandemie v USA je ve vzrůstající křivce, jsme s lítostí nuceni vystoupení  účinkujících Yvonnick Prené Quintet  a Castaneda & Maret   jako součást letošního ročníku zrušit. Stejně tak z pochopitelných důvodů i vystoupení bardů italského jazzu, téměř devadesátileté dvojice úctyhodných mužů Gianni Coscii a Gianluigi Trovesiho.

Věříme, že volba obou koncertů Vás potěší.

 

 

Festival Dobršská brána ve svém 4. ročníku opět nabídne osvěžující vhled do světa soudobé hudby bez dramaturgických kompromisů a formálního žánrového zařazení interpretů. Ti ve tvorbě, kterou představí, volně přechází mezi žánry a kombinují prvky lidové hudby s jazzem a komorní hudbou. Tomu odpovídá i konkrétní dramaturgie festivalu a jeho motto "Brána do světa hudby".

Jednotlivé koncerty festivalu se uskuteční na různých místech Dobrše. Většina vystoupení se uskuteční v areálu tvrze a zámku, jiná u kaple sv. Jana a Pavla.  Komorní koncerty jsou předpokládány v kostele Zvěstování Panny Marie.

Posluchači i hudebníci z celého světa se tak seznámí s Dobrší a jejími památkami vč. významných sakrálních zblízka.

Festival navazuje a zapadá do celosvětového trendu hledání nových souvislostí mezi tradiční, klasickou a soudobou hudbou a vytváří tak svým charakterem jedinečnou hudební událost, která by na české hudební scéně těžko našla srovnání. Festival současně dává nový impulz k setkávání světových hudebníků a českého publika na místě pro mnohé návštěvníky netradičním, přesto s dlouhou tradicí a to také hudební, přesto však mimo tradiční české metropole. Důkazem skutečnosti, že zaměření festivalu bylo vykročení tím správným směrem je úspěch předchozích tří ročníků, podpořený hudebními ohlasy ze strany publika a recenzemi hudebních kritiků, na kterém se v průběhu dvou dnů posluchačům představili interpreti z Norska, Nizozemska, Japonska, Německa, Anglie, Španělska, Senegalu, Maďarska, Francie a ČR. Proběhla tak akce se vskutku evropským přesahem.

 

Jednotícím prvkem čtvrtého ročníku festivalu je tentokrát nástroj „harmonika“ a sice akordeon a harmonika foukací. Ty uslyšíme v různých kombinacích, ve volné improvizaci. Zazní tak jazz různorodý, ve všech podobách a barvách, i lidové písně, skladby, komponované na odkazu národního folkloru i kompozice určené přímo pro ty které konkrétní interprety nebo interpretky.

Známí čeští či zahraniční muzikanti a uskupení se představí ve skladbách s historickým původem, ale také ve skladbách, pracující s improvizací a národními lidovými písněmi (např. Finsko, Francie, Švýcarsko, Bělorusko, Slovensko, cČR), prostor dostanou představení improvizace, intonace a celkové hudební pohotovosti. Bude znít hudba staré i zcela současné, aktuální, vznikající právě v okamžiku vystoupení.

 

 

 

VOJTECH SZABÓ  / SVK

14. SRPEN | KOSTEL

Sólový hráč na akordeon Vojtech Szabó patří k evropské interpretační špičce. Ačkoliv se věnuje převážně jazzové, francouzské a argentinské hudbě, progresivním stylem a hrou na elektrický akordeon oslovuje i popové a rockové publikum. Vedle koncertování se stará o mladé akordeonisty a pořádá výchovné koncerty.

 

VESNA CÁCERES / CZE

14. SRPEN | KOSTEL

Skladatelka, zpěvačka, akordeonistka se na festivalu představí autorským projektem “Le bal des fleurs” (bál květin) a vybranými šansonovými písněmi z divadelní tvorby. Balet “Le bal des fleurs” jsou kompozice inspirované francouzskou tradici valse musette a barevný zvuk akordeónových rejstříků propojí hudbu, tanec a výtvarné umění. 

 

MAREŠOVÁ  YASINSKI / RAZAM  / CZ, BLR

14. SRPEN | ZÁMEK

Worldmusic se silnými slovanskými kořeny, ve které se potkávají hudebníci z Čech, Běloruska a Ruska.  Jejich autorské písně jsou postaveny především na zvuku akordeonu fenomenálního běloruského akordeonisty Aliaksandra Yasinského a výrazném projevu zpěvačky Ivy Marešové. Nově začali právě pro seskupení, ve kterém se potkávají i s dalšími muzikanty, používat název RAZAM, což v běloruštině znamená dohromady, společně.

 

 

KIMMO POHJONEN / SKIN / FIN

14. SRPEN | ZÁMEK

Jeden z nejslavnějších a nejprogresivnějších akordeonistů současnosti je zřejmě Kimmo Pohjonen. Hudební experimentátor si díky své neotřelé hře vysloužil několik přízvisek jako akordeonový samuraj, digitální harmonikář, nebo Jimi Hendrix akordeonu. Ve své energické hudbě přirozeně spolu plynou prvky lidové, klasické, rockové a avantgardní. Na festivalu představí za doprovodu svých dcer Inky a Saany projekt Sensitive Skin. 

 

CHECK ACCORDION TRIO / CZE

15. SRPEN | KOSTEL

Check Accordion Trio je uskupení tří mladých akordeonistů, studujících na Národní hudební akademii v Dánsku. Prezentují akordeon ve všech možných polohách a žánrech a díky tomu si na jejich koncertech přijdou na své všechny věkové kategorie, laická i odborná veřejnost. Na festivalu Dobršská brána vystoupí s koncertem „Akordeon napříč žánry - od baroka po modernu. “

 

ELIŠKA SÝKOROVÁ / CZE

15. SRPEN | ZVONICE

První písně písničkářky s pianem a s harmonikou vznikaly ve francouzštině, angličtině či tamilštině. Postupem času ale dospěla k závěru, že porozumění není vůbec špatná věc a začala se víc vyjadřovat v rodném jazyce. Vzhledem ke své zálibě v cizích řečech (studium francouzštiny a indologie) však i dál občasně inklinuje k různojazyčnému zpěvu. Zpívá o cestách do daleka i do sebe, o světle i stínu, o loučení i nacházení.

 

DANIEL MILLE QUARTET / CHE, FRA

15. SRPEN | ZÁMEK

Za více jak třicet let kariéry, doprovázené vydáním mnoha alb, se akordeonista Daniel Mille  etabloval jako jedno z velkých jmen v jazzu, mnohokrát byl oceňovaný jako vítěz.  Od skladby Libertango po další drahokamy, které dosud nebyly objeveny, nám originální kvartet nabízí koncert mezi nostalgií a smyslností, mezi rostoucí vášní a přemýšlivým tancem  milonga, abychom tak oslavili jednu z největších hudebních legend – Astora Piazzollu.

 

ONDŘEJ ZÁMEČNÍK QUINTET / CZE

15. SRPEN | ZÁMEK

Repertoár kapely tvoří autorské kompozice, které vycházejí z jazzového myšlení a díky neobvyklému nástrojovému obsazení nabízí nevšední pohled pro tento žánr. Skladby jsou energické, nástrojově rozmanité, založené na nejpřirozenějším jazzovém myšlení. Hudba je nejčastěji klasifikována jako "modern jazz" s akordeonem, přičemž se inspiruje prvky z žánrů jako jsou "world music" nebo "contemporary music". 

 

CHARLES PASI QUINTET  / FR

15. SRPEN | ZÁMEK

Charles Pasi, nová hvězda, mladý zpěvák a hráč na foukací harmoniku francouzsko-italského původu. Studoval hudbu v Římě a Paříži. Později doprovázel při turné zpěvačku Carlu Bruin. V roce 2007 si zahrál „muže s harmonikou“ ve filmu Herečky. Roku 2006 vydal své první EP nazvané Mainly Blue. Na jeho albu „Uncaged“ (2009) se podílel legendární americký saxofonista Archie Shepp. V roce 2013 byl také členem turné Niela Younga v Evropě a v Číně. V posledních letech je vyhledávaným interpretem na předních evropských i světových scénách. Na festivalu doprovodí Charlese Pasiho čtveřice skvělých francouzských hudebníků.

 

NA VĚCNOST / CZ

15. SRPEN -  12. ZÁŘÍ | GALERIE CO CO

 

MARIE BLABOLILOVÁ | EVA ČERVENÁ | JONÁŠ CZESANÝ | VLADIMÍR VÉLA

Výstava představí čtyři umělce, na české výtvarné scéně uznávané osobnosti. Jejich rozdílné přístupy nacházejí společný průsečík - ve věcnosti. Psáno bez háčku, ve smyslu předmětnosti. Zobrazovaná témata se u všech odvíjejí od setkání s obyčejnou věcí, předmětem. Odtud se odvíjí tvůrčí proces svým způsobem existenciálního uvažování, vedoucí k obrazu.

 

PRESS SERVICE

https://drive.google.com/drive/u/2/folders/1FjFpZAhgqbqjHxeV3T3m_Zvm0tCy23ZS

 

PERFORMEES DATA

https://drive.google.com/drive/folders/1qI_0BPnJc9CRJbV1GKkyrIvsv87E4LlJ?usp=sharing

 

PRESS REPORT

https://drive.google.com/drive/folders/1W9eMxuk4-0BT5BV6jcV3qFvIVMDjP5bW?usp=sharing

 

LOGO

https://drive.google.com/drive/folders/1MPvHhkFi1fNnbfyt5KZb1Bphy32xNLVL?usp=sharing

 

 

PRODEJ VSTUPENEK

Exkluzivním prodejcem vstupenek na koncerty 4. ročníku MHF Dobršská brána je předprodejní síť GoOut. Vstupenky si můžete zakoupit online v rezervačním systému GoOut na  www.goout.net. Vstup do rezervačního systému je možný rovněž přes stránky festivalu www.dobrsskabrana-fest.cz, sekce Vstupenky. Dále je rovněž možné koupit vstupenky osobně na místě ve dnech konání festivalu.

 

SLEVOVÉ PROGRAMY

Zdarma dítě do 15 let věku v doprovodu dospělého s platnou vstupenkou

Zdarma ZTP

Jednotlivé slevy nelze sčítat. Jako každoročně festival vydá na vybrané koncerty i slevové kupony, které jsou určeny pro obyvatele Dobrše.

 

 

PARTNEŘI

Všechny partnerské subjekty naleznete na webových stránkách MHF Dobršská brána 2020.

Mezinárodní hudební festival Dobršská brána děkuje všem svým partnerům za spolupráci a podporu.

 

 

Ohlasy, recenze, filmový dokument 2017, 2018 a 2019

Promo video - Music festival  

2019  | SVĚTOVÉ HLASY OKOUZLILY DOBRŠSKOU BRÁNU   https://www.youtube.com/watch?v=nri6TE7hXHY

2018 | KDYŽ MAGICKÉ TÓNY PRŠÍ DOBRŠÍ  https://youtu.be/oJotBxy7yzI 

2017 | DOBRŠSKÁ BRÁNA VPOUŠTÍ DO POŠUMAVÍ MAGICKOU HUDBU      https://youtu.be/UoBTuIHUPZk 

Promo video -  Dobrš    http://www.dobrsskabrana-fest.cz/o-dobrsi/#Video_predstaveni_obce_Dobrs

Festival bulletin    http://www.dobrsskabrana-fest.cz/festivalovy-bulletin/festivalovy-bulletin-2019/

World Music Guide Czech Republic  https://issuu.com/soundczech/docs/world_music_guide_czech_republic

 

 

Facebook   https://www.facebook.com/mhfdobrsskabrana/

Web site Festival Dobršská brána www.dobrskabrana-fest.cz

 

Web festivalu: www.dobrskabrana-fest.cz

 

 

KONTAKTY

 

|PROGRAMOVÝ ŘEDITEL, DRAMATURGIE, HUDBA

Ivo Kraml : info@dobrsskabrana-fest.cz    +420 777 641 164

 

|TISKOVÁ MLUVČÍ, PR, MARKETING

Květa Ćulejová: productiuon@dobrsskabrana-fest.cz, +420 608 534 961

 

Sdružení pro obnovu Dobrše, z.s.  (pořadatel festivalu)

Dobrš č.p.1

384 73 Stachy

Tel.. +420 241433563

e-mail: info@dobrs.cz

IČO: 63293269 / Registrace: Spolkový rejstřík, vedený Krajským soudem v Č. Budějovicích, oddíl L, vložka 2132

Č.ú: Česká spořitelna, a.s., 100341339/0800

 

e-mail: info@dobrsskabrana-fest.cz   

web.: www.dobrsskabrana-fest.cz

 

 

      Jihočeský kalendář akcí

      Generální partner

O nás