Jihočeský kalendář akcí - kultura, koncerty, zábava, sport, ubytování

Jih Noviny

JIHOČESKÝKALENDÁŘAKCÍ

Novinky v Jihočeském divadle

20.03.2019

Novinky v Jihočeském divadle

 

V únoru Jihočeské divadlo zahájilo oslavy 100. narozenin první divadelní přehlídkou v Praze s názvem Jižní spojka. V hlavním městě jsme představili to nejlepší z produkce Jihočeského divadla. Pražští diváci mohli vidět celkem 5 inscenací a na jedno představení jsme je dovezli k nám do Českých Budějovic. Vidělo nás celkem 1530 diváků v divadlech DISK, NoD, ABC, JD  a FORUM Karlín. O úspěchu svědčí pozitivní ohlasy nejen z řad diváků, ale i kritiků. „Chcela som vám poďakovať za úžasný zážitok z predstavenia GAME v Prahe v Divadle NOD. Vôbec som netušila, do čoho idem a aj som sa trochu obávala, ale po skončení som mala jedine chuť hrať to znovu. Neskutočne prepracované, klobúk dolu. Za toto by ste normálne mali dostať nejaké ocenenie …. Prajem vám všetkým, ktorí ste sa zúčastnili na tvorbe GAME, ešte veľa super predstavení a spokojných hráčov,” napsala divačka Emília Skokanová.

100. oslavy budou pokračovat až do konce léta 2020. O tom, co nás čeká, vás budeme průběžně informovat.

Stejně jako naše divadlo oslaví v letošním roce své 100. narozeniny, oslavila by je i argentinská ikona Eva María Duarte de Perón známá jako Evita. Eva byla druhá manželka argentinského prezidenta Juana Dominga Peróna a první dáma Argentiny od roku 1946 až do své smrti v roce 1952.  Její příběh zaujal slavnou autorskou muzikálovou dvojici Tim Rice Andrew Lloyd Webber, kteří ho přenesli  do světoznámého muzikálu. Ten od premiéry v londýnském West Endu v roce 1978 získal celosvětovou oblibu a dočkal se i filmové podoby
s popovou ikonou Madonnou a Antoniem Banderasem v hlavních rolích.

V Jihočeském divadle ožije příběh této ženy v režii Lumíra Olšovského poslední březnový víkend. V roli Evity se diváci mohou těšit na známé muzikálové zpěvačky Michaelu Gemrotovou a Michaelu Noskovou. Premiérová uvedení 29. 3. a 5. 4. v DK Metropol.

 

Ateliér 3D

Pestrý program si až do konce sezóny 2018/2019 pro své příznivce připravil Ateliér 3D – kreativní a edukační centrum Jihočeského divadla.  

Poslední březnový pátek se Ateliér 3D a Malé divadlo již podruhé připojí k evropskému projektu Noc
s Andersenem,
který má v Evropě, ale i v České republici tradici již od roku 2000. Letos se inspirujeme příběhem Kořínkova noční čepice z knížky Při nejzazším moři, která zahrnuje nevydané původní české překlady sedmi příběhů Hanse Christiana Andersena z pozůstalosti překladatele Františka Fröhlicha”, doplňuje šéfka ateliéru 3D Michala Piskačová

Objevte s námi neznámé příběhy Hanse Christiana Andersena, zažijeme společně noc plnou divadelních kouzel a dobrodružství.

 

29. květen bude patřit čtvrtému ročníku sousedské slavnosti – POSOUSEDSKU IV.

Stejskalka a Široká počtvrté otevřou svou náruč, bez aut a beze spěchu. Zpomalte a zažijte s námi pouliční slavnost, rozžijte a zabydlete společně denně užívaný, sdílený veřejný prostor centra Českých Budějovic.

Na letošní slavnosti pokračujeme ve spolupráci s místními organizacemi, institucemi a společnostmi nebo také s provozovateli podniků v sousedství, představíme výstupy z celoročních divadelních kurzů Ateliéru 3D, vystoupí sbory českobudějovických škol, i letos se do programu zapojí Jihočeské muzeum, otevřeme výstavu k výročí 100 let Jihočeského divadla, nebudou chybět komunitní procházky, dobročinný charakter vnese spolupráce se Střediskem pro ranou péči, Cyklobudějovice zde zakončí opět svůj projekt Do práce na kole, představíme zážitkový program Napříč divadelní Evropou, který připravuje Ateliér 3D ve spolupráci
s brněnským divadlem Polárka a Hradeckým divadlem Drak, akce se zúčastní také společnost Post Bellum prostřednictvím regionální pobočky Paměť národa.

 

U příležitosti 100 let Jihočeské divadlo připravuje knihu. „Naším záměrem je zmapovat klíčové momenty historie Jihočeského divadla. Kniha bude nejen pro ty, kteří divadlem prošli, pracují v něm nebo jej více či méně pravidelně navštěvují. Chceme potěšit i ty, kteří naše divadlo díky této knize teprve objeví. Obzvláště pro ně by měla být připravovaná publikace průvodcem. Vytyčili jsme si, že kniha nemá být pouze uctivou poklonou na křídovém papíře, ale také, a to především, hravou a vizuálně atraktivní publikací, do které se nebudou bát nahlédnout ani studenti nebo rodiče spolu se svými ratolestmi,” vysvětluje Michala Piskačová. Křest knihy plánujeme u příležitosti ukončení výstavy ke 100 letům Jihočeského divadla v Jihočeském muzeu na říjen 2019.

 

Výstavu k příležitosti 100 let Jihočeského divadla připravuje Ateliér 3D ve spolupráci s Jihočeským muzeem, které nabídlo své výstavní prostory k dispozici od června do října 2019. Výstava bude členěna do dvou částí, první bude v konzervativnějším duchu představovat klíčové momenty a osobnosti Jihočeského divadla
v průřezu deseti dekád. Představíme zde zajímavé a vzácné dokumenty, archiválie z fondu Jihočeské muzea, Jihočeského divadla i ze soukromých sbírek.

„Druhá část výstavy bude především zážitková. Dopřejeme zde návštěvníkům nahlédnout ´za oponu´, vstoupit do světa snů a iluzí, ´přičichnout´ k tomu, co je to magie divadla, osahat si některé divadelní profese. Na této části konceptu spolupracuje výtvarnice Jitka Nejedlá a bývalá ředitelka písecké Sladovny Tereza Dobiášová”, říká Michala Piskačová, která je společně s Helenou Stejskalovou z Jihočeského muzea garantem této výstavy. “K výstavě připravujeme doprovodný program doplněný o dílny Ateliéru 3D,” doplňuje.

Výstava bude určena široké veřejnosti, vhodná bude především pro rodiny s dětmi.

První otevření výstavy plánujeme na středu 29. 5. během pouliční slavnosti POSOUSEDSKU, oficiální vernisáž se uskuteční 31. 5. 2019 v podvečer.

 

Výstava ke 100 letům divadla není jediná výstava, která nás v letošním roce čeká.

Jihočeské divadlo spolu s Divadlem LETÍ a Tygrem v tísni bude se svým vítězným projektem reprezentovat Českou republiku na největší světové výstavě scénografie a divadelní architektury, Pražském Quadriennale 2019.

Unikátní projekt s názvem Camp Q bude osmihodinová imerzivní inscenace, pro kterou v rámci Pražského Quadriennale vybudují Divadlo LETÍ, Tygr v tísni a Jihočeské divadlo adaptační tábor pro uprchlíky z vesmíru nejprve na pražském ostrově Štvanice a v září 2019 i na českobudějovické náplavce. „Na celém projektu v současné době pracuje 11 scénografů, 4 režiséři a bude v něm vystupovat cca 80 účinkujících. Propojení autorů, herců a scénografů je u imerzivního divadla tohoto typu, o který se pokoušíme, zcela unikátní. Není to tak, že scénograf čeká, jaké mu přijde ´zadání´ a herci čekají, do jakého kostýmu se obléknou. Je to živý proces a vzájemná diskuse”, doplňuje režisérka Martina Schlegelová.

„Střet kultur a hledání styčných bodů mezi nimi je pro nás zásadním tématem. Odpovídá tomu i proces vzniku. Na scénáři se podílí katalánští autoři, pro něž je téma uprchlictví mnohem hmatatelnější problematikou než pro náš kontext,” říká David Košťák, jeden z autorů scénáře Campu Q.

V rámci vstupenky na představení, která zahrnuje vstup do areálu prožije každý divák dobrodružnou noc zcela po svém. Svůj pohyb si po jednotlivých částech instalace každý divák řídí sám a skládá si tak svůj vlastní příběh.

Světová premiéra 6. 6. 2019 ve 21:00, reprízy 8. a 10. 6. 2018 ve 21:00 na ostrově Štvanice a 13. a 14. září 2019 ve 21:00 na českobudějovické náplavce.

Podrobné informace o projektu na www.campq.cz. 

      Jihočeský kalendář akcí

      Generální partner

O nás