Jihočeský kalendář akcí - kultura, koncerty, zábava, sport, ubytování

Jih Noviny

JIHOČESKÝKALENDÁŘAKCÍ

Mattoni 1/2Maraton České Budějovice pokračuje v duchu EuroHeroes

17.03.2019

 

Mattoni 1/2Maraton České Budějovice pokračuje v duchu EuroHeroes

 

 

 

Do startu Mattoni 1/2Maratonu České Budějovice zbývá přibližně deset týdnů a více než polovina startovních čísel už je vyprodaná. Osmý ročník populárního závodu chce dát v letošním roce opět, tak jako v loňském, více prostoru evropským atletům. Závod, který odstartuje 1. června z náměstí Přemysla Otakara II., poběží zahraniční i čeští sportovci, ale také třeba univerzitní studenti.

Na Mattoni 1/2Maratonu České Budějovice obsazovaly dříve přední příčky výhradně afričtí běžci. Loni však RunCzech v Karlových Varech a Českých Budějovicích odstartoval projekt EuroHeroes a na vybrané závody zve pouze evropské elitní atlety. Iniciativa na podporu evropských vytrvaleckých atletů, se úspěšně rozjíždí a její zahájení bylo vnímáno pozitivně jak běžci, tak veřejností. Proto RunCzech v roce 2019 věnuje dva další závody oceněné Zlatou známkou kvality IAAF tomuto projektu. Těšit se na evropské atlety včetně nejlepších Čechů můžete na těchto běžeckých akcích: 18. května Mattoni 1/2Maraton Karlovy Vary, 1. června Mattoni 1/2Maraton České Budějovice, 15. června Mattoni 1/2Maraton Olomouc a 21. září Mattoni 1/2Maraton Ústí nad Labem.

„Do osmého ročníku se rozběhnou tisícovky běžců. Fascinujících na Mattoni 1/2Maratonu České Budějovice je několik věcí. Třeba to, že je naše město skvělým fanouškem, historické náměstí tvoří nádhernou kulisu a atmosféra je v den závodu zcela mimořádná, což už místní potvrdili mnohokrát. Tento závod, i když občas některé běžce bolí, dokázal rozběhat nejednoho Budějovičáka, a to je myslím dobrá vizitka. Tradičně se běhu účastní nejen naši úředníci, ale i jejich kolegové z partnerského města Linec. Na jihočeské trati se tak běží v mezinárodním obsazení. Všem borcům přeji, ať v pořádku dosáhnou cíle a pořadatelům velmi děkuji za vzornou organizaci závodu,“ shrnul a popřál účastníkům Primátor Českých Budějovic, Ing. Jiří Svoboda.

Stejně jako v minulých letech, očekáváme účast kompletní české špičky. V Českých Budějovicích by se měla premiérově představit i nejúspěšnější česká běžkyně a aktuální držitelka rekordu na půlmaratonské distanci Eva Vrabcová Nývltová. Velké divácké podpory se jistě dostane také domácímu závodníkovi Davidu Vašovi, který na sezonu opět trénuje v keňském Itenu.

I náměstek hejtmanky Jihočeského kraje, JUDr. Josef Knot, MBA, si akci pochvaluje: „Těší mě hlavně, že se tento každoroční běžecký svátek stává pro mnoho Jihočechů rodinnou tradicí. Mohou si společně změřit síly, protáhnout se a sdílet nezapomenutelné sportovní zážitky. Přeji všem závodníkům, ať šťastně dosáhnou cíle a užijí si radost z pohybu v krásném prostředí našeho krajského města a za podpory svých věrných fanoušků či rodinných příslušníků.“

Každoročně rektoři vybraných vysokých škol vyhlašují pro všechny běžecké nadšence z řad studentů a učitelů své vysoké školy výzvu v podobě Rektorského běhu.

„Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích je partnerem největší akce v jihočeském regionu již osmým rokem a pošesté se podílí na Běhu o pohár rektora Jihočeské univerzity, kterého se účastní desítky studentů a zaměstnanců univerzity. Další z nich stojí každoročně na startu dm rodinného běhu. Od loňského roku je Běh o pohár rektora součástí také Juniorského Maratonu. Univerzita pravidelně zabezpečuje stovky dobrovolníků na tento závod a členům organizačního týmu poskytne ubytování na kolejích. Tradičně se účastníci mohou těšit na stánek Jihočeské univerzity na náměstí v den závodu. Letos bude poprvé Zdravotně sociální fakulta JU zajišťovat běžcům masáže v technickém zázemí závodu a poskytne také zdravotníky na trasu,“ detailně popisuje spolupráci BcA. Štěpán Kuděj, DiS., vedoucí útvaru marketingu a tiskový mluvčí Jihočeské univerzity.

Kapacita Mattoni 1/2Maratonu České Budějovice je pro tento rok 3 600 běžců a více než polovina registrací už zná své majitele. „I letos budou moci běžci využít mobilní aplikace, která usnadní vyzvedání startovního balíčku, nebo možnosti přeregistrace. Nově bude možné online pověřit někoho k vyzvednutí startovního čísla. Expo nás přivítá na jiném místě, pravděpodobně v obchodní galerii Dvořák a ve středu před závodem si budou moci zájemci vyzvednou svá startovní čísla dokonce v Praze. Trasa závodu s největší pravděpodobností nedozná změn, “ doplňuje Tomáš Mirovský, koordinátor závodů RunCzech.

Osmý ročník Mattoni 1/2Maratonu České Budějovice se rozeběhne v sobotu 1. června a v přímém přenosu ho bude vysílat Česká televize. Než se do ulic pustí půlmaratonci, šanci dostanou nesoutěžní běžci – dm rodinný běh nabízí nejen dětem a jejich rodičům nenáročnou tříkilometrovou trať a navíc v den oslav mezinárodního dne dětí. Kapacita je 3 200 běžců a registrace jsou stále otevřené na webu www.runczech.com.

Organizátoři z týmu RunCzech v Českých Budějovicích kromě samotného půlmaratonu pořádají tradičně ještě jeden závod – tím je semifinálové kolo Juniorského maratonu. Největší běžecký závod pro studenty středních škol se v Českých Budějovicích na náměstí Přemysla Otakara II. poběží v úterý 2. dubna. Neziskový projekt RunCzech má za cíl rozběhat středoškolské studenty po celé České republice. Do Juniorského maratonu se může zapojit každá střední škola z České republiky i zahraničí. „Stačí dát dohromady desetičlenný tým, ve kterém musí být tři dívky. Každý člen týmu pak běží štafetový úsek o délce 4,2 kilometry, dohromady studenti zdolají trať celého maratonu,“ představuje Juniorský maraton Igor Murko z týmu RunCzech. Bezplatně přihlásit svůj tým lze na stránkách www.runczech.com/jmc.


 

 

      Jihočeský kalendář akcí

      Generální partner

O nás

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace