Jihočeský kalendář akcí - kultura, koncerty, zábava, sport, ubytování

Akce s Budvarem

JIHOČESKÝKALENDÁŘAKCÍ

Varhanní matiné - Festival Krumlov

Varhanní matiné - Festival Krumlov

31.07.2022
červenvec

31

VARHANNÍ MATINÉ - FESTIVAL KRUMLOV
31.07.2022, 11:00

Varhanní matiné

S Jaroslavem Tůmou

V neděli dopoledne zazní kostelem Božího těla a Panny Marie Bolestné skladby jednoho z největších hudebních géniu všech dob J. S. Bacha. Přední český varhaník Jaroslav Tůma, který je známý také jako cembalista, improvizátor a hráč na klavichord, zahraje na nejstarší českokrumlovské varhany. Jeho specializací je i hra na historické klávesové nástroje. Jaroslav Tůma je rovněž docentem Hudební fakulty AMU v Praze a pro svou odbornost je často zván jako porotce do prestižních mezinárodních soutěží.

Účinkující

Jaroslav Tůma – varhany

Program

Johann Sebastian Bach:
Sonáta D dur, BWV 963: Allegretto – Recitativo – Andante – Adagio – Allegro
Umění fugy, BWV 1080 (výběr): Contrapunctus I. II. IV.
Fantasia / Rondo c moll, BWV 918
Chorální zpracování O Lamm Gottes, unschuldig, BWV 1095
Koncert d moll, BWV 974 podle Allessandra Marcella: Allegro – Largo – Allegro
Fantasie a fuga a moll, BWV 904

Jaroslav Tůma

Jaroslav Tůma se narodil v roce 1956. Je koncertním varhaníkem a profesorem Akademie múzických umění v Praze. Koncertuje i na cembale, klavichordu, pianoforte a dalších klávesových nástrojích.  Vystudoval Pražskou konzervatoř u prof. Jaroslava Vodrážky a Akademii múzických umění v Praze u prof. Milana Šlechty (varhany) a prof. Zuzany Růžičkové (cembalo). Je nositelem prvních cen v soutěžích ve varhanní improvizaci v Norimberku v roce 1980 a v holandském Haarlemu v roce 1986, laureátem řady interpretačních varhanních soutěží, např. v Linci v roce 1978, v soutěži Pražského jara v roce 1979, v soutěži Johanna Sebastiana Bacha v Lipsku v roce 1980 a mnoha dalších. Vyučuje na mezinárodních varhanních kurzech a seminářích. V Tůmově repertoáru se nacházejí stěžejní skladby českých i světových skladatelů v širokém spektru stylů od renesance až po 21. století. Jeho diskografie čítá přes padesát sólových titulů.

Jaroslav Tůma

Kostel Božího těla a Panny Marie Bolestné

Vstupte barokní bránou do areálu bývalého minoritského kláštera, kde najdete kostel Božího těla a Panny Marie Bolestné, který se stal každoročním místem festivalových varhanních koncertů. Tento kostel za svým barokním oltářem ukrývá nejstarší dochované varhany Českého Krumlova, o kterých můžeme říct, že jsou zcela původní. Mezi lety 1679 až 1682 je sestavili varhanáři Nicolaus Christeindl a Bernhard Wollerse z Českých Budějovic. Přijďte na koncert a poslechněte si jejich nenahraditelný zvuk.

 

      Jihočeský kalendář akcí

      Generální partner

O nás

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace